Niedobór wody dla upraw pozostał, ale był mniejszy
Kolejny raport odnośnie występowania suszy rolniczej w kraju przekazał Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB).
Jak zwykle IUNG-PIB opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego (KBW) dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą.
"W dziewiątym okresie raportowania, tj. od 11 czerwca do 10 sierpnia 2023 roku, średnia wartość KBW, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -70 mm. W obecnym, sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 67 mm w stosunku do poprzedniego okresu (1 czerwca - 31 lipca)” – podaje IUNG-PIB.
Pięć województw
W jego raporcie można przeczytać ponadto, że deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się, jednakże niedobór wody nadal występował w całym kraju. Największy deficyt wody notowano we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej - od -160 do -199 mm. Duży niedobór wody notowano również we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego oraz w zachodniej części Niziny Mazowieckiej - od -120 do -159 mm. Na pozostałym obszarze kraju niedobór wody wynosił od 0 do -119 mm.
Izba Zbożowo-Paszowa: zebrano zboża z ponad 70 proc. areału upraw
„W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w dziewiątym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski” – wskazuje IUNG-PIB.
Susza rolnicza w omawianym okresie występowała na terenie 5 województw: łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.
Susza w 8 uprawach
Susza występowała w 8 monitorowanych uprawach: kukurydzy na kiszonkę, kukurydzy na ziarno, krzewów owocowych, roślin strączkowych, warzyw gruntowych, tytoniu, ziemniaka oraz chmielu.
„W dziewiątym okresie raportowania największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Suszę w tych uprawach notowano w 342 gminach (13,81 proc. gmin Polski), nastąpiło zmniejszenie o 47,35 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 2,32 proc. gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 21,03 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania)” – informuje Instytut.
Szczegółowe dane dotyczące suszy w uprawach w województwach można znaleźć tutaj.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz