Nie zwlekać z uprawą pożniwną

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
08-07-2020,7:00 Aktualizacja: 08-07-2020,6:53
A A A

Rozpoczęły się zbiory jęczmienia ozimego. Tuż, tuż zbiory rzepaku ozimego. Natychmiast po zjechaniu kombajnu z pola trzeba na nie wjechać z agregatem ścierniskowym. Opóźnienia skutkują bezproduktywnymi stratami wilgoci z gleby.

W przeszłości funkcjonowało powiedzenie "pług za kosą". Nadal jest ono aktualne, tylko że miejsce pługa zajął agregat ścierniskowy, a kosy - kombajn.

Głównym celem uprawy pożniwnej jest zatrzymanie parowania wody z gleby. Ma ona do spełniania jeszcze inne ważne cele. Są to: wymieszanie z glebą słomy, resztek pożniwnych, osypanych nasion chwastów i roślin uprawnych, nawozów wapniowych, a także zniszczenie chwastów. Wymieszana z glebą słoma oraz resztki pożniwne lepiej się rozkładają, a nasiona chwastów, rzepaku i ziarna zbóż szybciej kiełkują. Ułatwia to ich późniejsze zwalczanie w uprawach następczych. Zmniejsza też koszty ochrony herbicydowej.

ciągnik, agregat ścierniskowy, rzepaczysko

Zadbaj o słomę

W wielu gospodarstwach głównym źródłem materii organicznej jest słoma. Niestety, przez część rolników jest ona lekceważona, a część nie może sobie poradzić z jej zagospodarowaniem. Pozbywa się więc jej ze szkodą dla siebie....

Niektórzy rolnicy zwlekają z uprawieniem rzepaczyska, oczekując aż znaczna część osypanych nasion rzepaku skiełkuje. Nie jest to słuszne podejście, bo w tym czasie gleba traci znaczne ilości wody.

Do uprawy pożniwnej nie powinno się używać pługa, tylko agregat ścierniskowy lub bronę talerzową na glebach lżejszych. Narzędzia te powinny dobrze mieszać słomę i resztki pożniwne z glebą. Pług układa je warstwowo, co utrudnia ich rozkład.

Z wykonaniem uprawy pożniwnej nie wolno zwlekać czekając na przykład na wykonanie wapnowania. Ściernisko należy uprawić najszybciej jak tylko to możliwe, a po rozsianiu nawozów wapniowych ją powtórzyć na nieco większą głębokość.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij