Minister prosi rolników: pozwólcie zbadać swoją glebę
Państwowe jednostki naukowo-badawcze monitorują w całej Polsce gleby. To bardzo ważne zadanie, więc Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa poprosił gospodarzy o współpracę.
Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza oraz podlegające jej Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze pod opieka naukową Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowego Instytutu Badawczego prowadzą na zlecenie resortu szeroki przegląd gleb.
Badanie gleby to podstawa. Ale jak zbierać próbki?
Wyniki mają zostać wykorzystywane do monitorowania i ewaluacji Wspólnej Polityki Rolnej, by później właściwie i skutecznie interweniować w zakresie polityki rozwoju obszarów wiejskich.
"W bieżącym roku monitoring obejmuje także wykonanie badania stanu gleb bogatych w węgiel organiczny. Prowadzone są na obszarach, na których występują gleby torfowe, gleby torfowe na podłożu mineralnym, gleby murszowe na podłożu mineralnym i murszaste oraz gleby mulowo-torfowe i torfowo-mulowe. Celem badań jest ocena stanu gleb siedlisk hydrogenicznych głównie pod trwałymi użytkami zielonymi (TUZ). Badania obejmują analizy laboratoryjne i pomiary miąższości warstw w profilu glebowym" - czytamy w piśmie szefa resortu rolnictwa.
Dalej Jurgiel zwraca się do rolników z prośbą o wyrażanie zgody na pobranie przez pracowników OSChR próbek do badań. Często bowiem gospodarze nie zgadzają się na to, mimo że badania są anonimowe i bezpłatne.
"Po wykonaniu odkrywki glebowej i pobraniu próbek, pracownicy OSChR są zobowiązani do przywrócenia stanu wyjściowego terenu” - zapewnił minister. Wyniki badań zostaną wykorzystane do oceny WPR i - co ważne - mogą na wniosek rolnika zostać mu bezpłatnie udostępnione.
Wątpliwości wyjaśniają pracownicy Departamentu Strategii, Analiz i Rozwoju MRiRW - tel. 22 623 17 10 lub 22 623 23 61.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś