Międzyplon ozimy siejemy jeszcze tylko w czwartek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak| redakcja@agropolska.pl
30-09-2015,15:00 Aktualizacja: 30-09-2015,15:05
A A A

1 października jest ostatnim dniem, w którym można wysiać międzyplon ozimy i który może być zaliczony jako obszar proekologiczny (EFA). Dotyczy to gospodarstw, które podlegają obowiązkowi zazielenia, czyli o powierzchni powyżej 15 ha gruntów ornych. Obszary proekologiczne powinny w nich zajmować co najmniej 5 proc. powierzchni gruntów ornych.

W międzyplonie musi być wysiana mieszanka co najmniej dwóch gatunków roślin, z tym że mieszanki złożone z samych gatunków zbóż nie są uznawane jako obszar proekologiczny. Oznacza to, że gorczyca biała pozostawiona jako mulcz na zimę nie może być potraktowana jako obszar proekologiczny.

20 sierpnia mija termin wysiania międzyplonów ścierniskowych na zazielenienie

Jeszcze tylko do jutra jest czas, aby wysiać międzyplony (poplony) ścierniskowe, które można policzyć do zazielenienia. Niestety w większości gospodarstw jest tak sucho na polach, że nie można ich nawet uprawić. Zgodnie z przepisami...

Najbardziej rozpowszechnioną mieszanką jest mieszanka gorzowska, może być także wysiewana mieszanka swojecka oraz poznańska. Skład mieszanek jest następujący (norma wysiewu na 1 ha):

  • gorzowska: 20 kg życicy wielokwiatowej + 40 kg wyki ozimej + 20 kg koniczyny inkarnatki;
  • swojecka: 60 kg żyta ozimego + 40 kg wyki ozimej + 20 kg koniczyny inkarnatki;
  • poznańska:  20 kg życicy trwałej + 40 kg wyki ozimej + 20 kg koniczyny inkarnatki;

Na rynku można kupić gotowy materiał siewny lub przygotować go samodzielnie.

Mieszanka uprawiana jako międzyplon nie może być następnie uprawiana jako plon główny w roku następującym po roku jej wysiania. Zakaz ten nie dotyczy poszczególnych gatunków, z których utworzona została mieszanka. Rośliny ozime zwykle wsiewane jesienią do zbioru lub wypasu nie mogą być jednocześnie deklarowane jako obszary proekologiczne. Współczynnik do przeliczania powierzchni międzyplonu ozimego na obszar proekologiczny jest taki sam jak dla przedplonu ścierniskowego i wynosi 0,3.

Poleć
Udostępnij