Już niedługo Światowy Dzień Gleby
5 grudnia 2018 roku będziemy po raz kolejny świętować Światowy Dzień Gleby. Jego celem jest podkreślenie roli gleby w produkcji żywności i zwrócenie uwagi na konieczność ochrony przed degradacją. Święto jest obchodzone od 2002 roku.
Przy tej okazji każdy rolnik powinien sobie zadać pytanie: co wiem na temat swoich gleb? Czy znam ich odczyn? Czy wiem, ile zawierają materii organicznej? Jak jest ich zasobność w makro- i mikroelementy? Kiedy ostatni raz badałem próbki gleby w okręgowej stacji chemiczno-rolniczej? Jak dbam o swoją glebę?
Najlepiej wygląda świadomość klas bonitacyjnych, bo to w zależności od nich naliczany jest podatek gruntowy.
Orka przedzimowa: w ostrą skibę czy na płask?
Zgodnie z bonitacją wyróżnia się 9 klas gleb gruntów ornych:
I - gleby orne najlepsze,
II - gleby orne bardzo dobre,
IIIa - gleby orne dobre,
IIIb - gleby orne średnio dobre,
IVa - gleby orne średniej jakości lepsze,
IVb - gleby orne średniej jakości gorsze,
V - gleby orne słabe,
VI - gleby orne najsłabsze,
VIz - gleby orne najsłabsze, trwale za suche lub za mokre.
Najwięcej, bo ponad 37 proc. ogólnej powierzchni gruntów ornych w naszym kraju stanowią gleby klasy V i VI. Na drugim miejscu są gleby klasy IVa i IVb (ponad 35 proc.). Gleb klasy IIIa i IIIb jest 18 proc.
Nie wszyscy rolnicy pewnie wiedzą, że rok 2015 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Gleby. Natomiast rędzina została wybrana przez Polskie Towarzystwo Gleboznawcze Glebą Roku 2018.
Według GUS w 2017 roku powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwach rolnych wyniosła ok. 14,6 mln ha, w tym grunty orne zajmowały 10,9 mln ha.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś