Jedna czwarta ziemi rolnej w Polsce to areał największych gospodarstw
Ostatnia dekada przyniosła spadek powierzchni gruntów użytkowanych przez gospodarstwa rolne, w tym także stricte użytków rolnych. Znacznie zmalała jednak liczba ugorów i pastwisk, więc powierzchnia zasiewów przez 10 minionych lat wzrosła.
Z raportu po przeprowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny Powszechnym Spisie Rolnym 2020 wynika, że - biorąc pod uwagę 2010 r. (gdy było wykonane poprzednie takie badanie) - zachodzą stopniowo zmiany w użytkowaniu gruntów. Przede wszystkim zmniejszyła się powierzchnia gruntów ogółem użytkowanych w gospodarstwach rolnych.
Ziemia z budów dla rolnika? Jest odpowiedź resortu
W 2020 r. wyniosła 16 399 tys. ha i w porównaniu z danymi z 2010 r. była mniejsza o 587 tys. ha (o 3,5 proc.).
"Powierzchnia gruntów w gospodarstwach indywidualnych zmniejszyła się o 23,8 tys. ha, tj. o 0,2 proc. Należy podkreślić, że w gospodarstwach indywidualnych znajdowało się 91,4 proc. krajowej powierzchni gruntów ogółem i że odsetek ten zwiększył się o 3,1 proc. w porównaniu do 2010 roku" - wyliczył GUS.
W strukturze użytkowania gruntów, w porównaniu z wynikami poprzedniego spisu, udział powierzchni użytków rolnych w powierzchni ogólnej zwiększył się o 2 p. procentowe.
Odnotowano przy tym stosunkowo wysoki wzrost udziału powierzchni zasiewów - o 4,5 p.proc. i nieco mniejszy łąk trwałych - o 1,7 p.proc. Zmniejszył się natomiast udział użytków rolnych pozostałych - o 1,2 p.proc., pozostałych gruntów o 1,1 p.proc. i lasów o 1 p. procentowy.
"Areał użytków rolnych w gospodarstwach rolnych w 2020 r. wyniósł 14 682 tys. ha i był mniejszy niż w 2010 r. o 178 tys. ha (o 1,2 proc.). Należy zauważyć, że w użytkowaniu gospodarstw indywidualnych znajdowało się 91,2 proc. powierzchni użytków rolnych. Udział ten wzrósł w stosunku do 2010 r. o 2,3 p.procentowego" - wskazał GUS.
Coraz mniej państwowej ziemi do zagospodarowania
Według jego wyliczeń, powierzchnia zasiewów w gospodarstwach rolnych wyniosła 10 742 tys. ha i w porównaniu do 2010 r. wzrosła o 376 tys. ha (o 3,6 proc.).
W górę poszła też powierzchnia łąk trwałych do 2 775 tys. ha, tj. o 197 tys. ha (o 7,6 proc.). Na wzrost powierzchni omawianych gruntów wpłynął duży spadek powierzchni gruntów ugorowanych (o prawie 60 proc.), pozostałych użytków rolnych (o ponad połowę) i pastwisk trwałych (o ponad 1/3), a także upraw trwałych (o ok. 10 proc.).
"Należy zauważyć, że 13 tys. gospodarstw należących do największej grupy obszarowej UR, tj. 100 ha i więcej, użytkowało 1/4 krajowej powierzchni użytków rolnych i 1/5 krajowej powierzchni zasiewów. W stosunku do 2010 r. w tej grupie gospodarstw odnotowano 3-procentowy wzrost powierzchni użytków rolnych w dobrej kulturze i 9-procentowy wzrost powierzchni zasiewów. Wzrost ten dokonał się, podobnie jak w przypadku pozostałych gospodarstw, kosztem zmniejszenia powierzchni pozostałych użytków rolnych, upraw trwałych, gruntów ugorowanych i pastwisk trwałych. W omawianej grupie obszarowej gospodarstw dynamika spadku w/w gruntów była znacznie wyższa niż w gospodarstwach ogółem i wynosiła odpowiednio: ponad 70 proc., ok. 65 proc., ok. 64 proc. i ok. 30 proc." - czytamy w dokumencie.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz