IUNG poparł zwolnienie z obowiązku międzyplonów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-06-2020,10:00 Aktualizacja: 10-06-2020,15:15
A A A

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowy Instytut Badawczy w Puławach pozytywnie zaopiniował zwolnienie gospodarzy z deklarowanych zobowiązań wsiania i utrzymania międzyplonów w warunkach suszy.

Do Instytutu zwrócił się - na wniosek samorządu rolniczego - resort rolnictwa z prośbą o opinię na temat wprowadzenia zmian w przepisach umożliwiających zwolnienie ze zobowiązań w zakresie międzyplonów uznawanych za obszary proekologiczne w przypadku wystąpienia suszy rolniczej.

braku opadów atmosferycznych, susza, międzyplon

Nie możesz wysiać międzyplonu? Zgłoś jako siłę wyższą

Wielu rolników kolejny rok z rzędu drapie się po głowie, szukając możliwości wysiania obowiązkowego dla nich międzyplonu przy panującej suszy. Resort rolnictwa udzielił odpowiedzi w tej sprawie. Urzędnicy ustosunkowali się do wniosku zarządu...

Taki dokument powstał. W jego konkluzji IUNG-PIB stwierdza, że w przypadku braku opadów atmosferycznych, System Monitoringu Suszy Rolniczej nie jest w stanie określić precyzyjnie możliwości wschodów przez rośliny, zwłaszcza od 1 lipca do 20 sierpnia.

"Dane dotyczące SMSR można wykorzystać do przybliżonej oceny suszy dla międzyplonów, korzystając z krytycznych wartości klimatycznego bilansu wodnego publikowanych dla: zbóż, roślin strączkowych oraz kukurydzy. Publikowane informacje przez SMSR o warunkach niedoboru wody mogą być pomocne dla kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przy ocenie tych warunków jako przypadek wystąpienia siły wyższej, skutkujące zwolnieniem rolników z zadeklarowanego obowiązku wysiewu międzyplonów lub okrywy zielonej" - czytamy w opinii Instytutu.

Eksperci przychylili się do wniosku rolniczego samorządu i pozytywnie zaopiniowali zwolnienie z deklarowanych zobowiązań wsiania i utrzymania międzyplonów w warunkach suszy. Zdaniem IUNG udany plon powstaje w tylko wtedy, gdy warunki opadowe są bardzo dobre.

"Nawet stosunkowo niewielkie niedobory opadów w czasie siewów poplonów są na ogół przyczyną dużego opóźnieniem wschodów i tym samym jego rola ograniczona jest tylko do względów formalnych i w tym wypadku międzyplony nie pełnią wówczas oczekiwanej roli proekologicznej" - uzasadnia IUNG-PIB.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij