Dopilnuj terminu siewu rzepaku. To nic nie kosztuje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | arkadiusz.artyszak@agropolska.pl
13-08-2014,11:55 Aktualizacja: 19-11-2014,15:42
A A A

Terminy siewu rzepaku ozimego gonią. Najwcześniej, bo na północnym wschodzie powinien zakończyć się 10 sierpnia. Najpóźniej można go zasiać na południowym zachodzie i na zachodzie kraju - dwa tygodnie później.

Termin siewu jest najważniejszym czynnikiem beznakładowym, który nie wymaga od rolnika wydawania pieniędzy, ale wiedzy i chęci.

Dotrzymanie optymalnego terminu siewu jest szczególnie ważne na wschodzie kraju, gdzie okres wegetacji jesiennej jest krótki. Zbyt późny powoduje, że rośliny nie są w stanie osiągnąć takiego zaawansowania wzrostu, który pozwala na optymalne przygotowanie do zimy.

Chodzi o wykształcenie 10-12 liści, nisko osadzonego pąka wierzchołkowego, szyjki korzeniowej o średnicy co najmniej 10 mm oraz korzenia palowego o długości minimum 20 cm.

Oczywiście, przesada w drugą stronę również nie jest wskazana. Rośliny ze zbyt wczesnych siewów, szczególnie podczas długich i ciepłych jesieni, są nadmiernie rozwinięte, co obniża ich mrozo- i zimotrwałość.

Szczególnie w tym roku wczesne siewy rzepaku nie są wskazane ze względu na brak możliwości stosowania zapraw insektycydowych, co zwiększy jesienią zagrożenie ze strony szkodników. Oczywiście nie oznacza to, że siew można nadmiernie opóźniać.

Poleć
Udostępnij