Deficyt wody dla roślin uprawnych się zmniejszył

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-08-2023,9:30 Aktualizacja: 08-08-2023,9:35
A A A

W ósmym okresie raportowania, tj. od 1 czerwca do 31 lipca, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna i wynosiła -137 mm. W obecnym, sześciodekadowym okresie, wartość KBW uległa zwiększeniu o 41 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 maja - 20 lipca) – przekazał w komunikacie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG).

Jak podkreślił, deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się, jednakże niedobór wody występował w całym kraju. Największy deficyt notowano we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej - od -210 do -239 mm. Duży niedobór wody notowano również w zachodniej i wschodniej części Pojezierza Pomorskiego, na pojezierzu Mazurskim, w zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego oraz w zachodniej części Niziny Mazowieckiej - od -170 do -209 mm. Tylko nieco mniejszy deficyt wody notowano na południe i wschód od tego obszaru - od -100 do -169 mm. Na pozostałym obszarze kraju niedobór wody wynosił od 0 do -100 mm.

„W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w ósmym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski” – zaznaczył Instytut.

Według jego danych, susza rolnicza występowała na terenie 15 województw, czyli wszystkich poza Podkarpaciem. Odnotowano ją ponadto we wszystkich monitorowanych uprawach.

Największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na ziarno oraz kukurydzy na kiszonkę (szczegółowe dane są tutaj).

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij