"Choroby gleby"
Występuje wiele "chorób gleby", które pojawiają się zarówno w warunkach nadmiernego uwilgotnienia, jak i intensywnego przesychania wierzchniej warstwy gleby. Jest to poważny problem, który znacząco wpływa na plonowanie roślin.
Tegoroczna mokra jesień pozwala zaobserwować występowanie jednej z "chorób gleby", czyli kolein. Niemalże na każdym polu, na którym prace polowe wykonywane są w okresie listopada, możemy zaobserwować mniejsze lub większe koleiny, które powstają na skutek stosowania ciężkiego sprzętu na wąskim ogumieniu. Problem ten dotyczy każdego rejonu Polski.
Kolejna mokra jesień
Koleiny powstają także na glebach rozluźnionych, nadmiernie spulchnionych. Najbardziej widoczne jest to podczas wykonywania siewu, gdy zastosowano zbyt małą liczbę elementów roboczych w przypadku agregatów uprawowo-siewnych.
Kolejną z "chorób gleby" jest zaskorupienie. Problem ten dotyczy górnej warstwy gleby o miąższości od 0 do 3 cm. Zaskorupienie może się pojawić w przypadku, gdy wykonujemy uprawę, sadzenie lub siew na bardzo wilgotnej glebie, a następnie dochodzi do intensywnego przesychania. Do zaskorupiania przyczyniają się także nawalne, gwałtowne deszcze, które przynoszą dużą liczbę opadów w krótkim czasie. Zaskorupianiu można przeciwdziałać, stosując lekkie brony lub inne narzędzia, które spulchniają wierzchnią warstwę gleby.
Do najczęściej występującej "choroby gleby" możemy zaliczyć podeszwę płużną, która występuje bezpośrednio pod warstwą orną czyli na poziomie 30-40 cm. Podeszwa płużna powstaje na skutek orki na tej samej głębokości przez długi okres czasu. Choroba ta jest dość prosta do wyeliminowania, ponieważ można ją usunąć na przykład stosując, co kilka lat zgłębioną orkę.
Głębosz Terra Dig XS
Do bardziej skutecznych metod walki z podeszwą płużną możemy zaliczyć głęboszowanie. Jest także naturalna metoda walki z podeszwą płużną, jak chociażby uprawa roślin z palowym systemem korzeniowych. Najczęściej jest to rzepak, który posiada bardzo głęboko korzeniący się system korzeniowy.
Jedną z "chorób" związanych z orką jest także zbrylenie. Występuje ono, gdy orka wykonywana jest na ciężkich glebach, które są przesuszone. Aby uniknąć zbrylenia należy wykonywać orkę przy optymalnej wilgotności uprawowej.
Kolejną z "chorób gleby" występującą na polach jest nadmierne zagęszczanie gleby na uwrociach. Nadmierne zagęszczenie występuje także w okresie żniwnym, kiedy to transport płodów odbywa się po polu. Najskuteczniejszą metodą do walki z tą chorobą jest głęboszowanie.
Każda z wyżej wymienionych "chorób" ma wpływ na strukturę gleby oraz plonowanie roślin. Należy eliminować te "choroby" poprzez prawidłowo wykonywane zabiegi agrotechniczne oraz we właściwym terminie, a także na glebie o optymalnej wilgotności uprawowej.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz