AGROEKOTON w Instytucie Rolnictwa SGGW
Zielony Ład był tematem wystąpienia Mirosława Korzeniowskiego, prezesa Stowarzyszenia AGROEKOTON na spotkaniu z pracownikami i doktorantami Instytutu Rolnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 17 lutego 2022 r. Ze względu na pandemię spotkanie odbyło się w formie online.
Europejski Zielony Ład to olbrzymie wyzwanie, którego nadrzędnym celem jest osiągnięcie przez Unię Europejską w perspektywie 2050 roku neutralność klimatycznej i oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów naturalnych. W najbliższej przyszłości duże zmiany zapisane między innymi w "Strategii od pola do stołu" czekają również rolnictwo.
WRiE SGGW będzie współpracował ze spółką Intermag
Na zorganizowanym przez dr hab. Łukasza Uzarowicza, prof. SGGW Dyrektora Instytutu Rolnictwa pracownicy instytutu mieli możliwość wysłuchania ciekawego wykładu, podczas którego omówiono wpływ Zielonego Ładu na rolnictwo, w tym konieczność obniżenia zużycia pestycydów i zwiększenia udziału rolnictwa ekologicznego. Poruszono zagadnienia Wspólnej Polityki Rolnej od 2023 r. w kontekście realizacji założeń Zielonego Ładu, jak również elementy pakietu klimatycznego FIT for 55.
Duże zainteresowanie słuchaczy wzbudziły również prezentowane przez Mirosława Korzeniowskiego aktualnie realizowane przez Stowarzyszenie projekty z zakresu Rolnictwa Zrównoważonego dotyczące regeneracji gleby, w tym optymalizacji nawożenia, zwiększania zawartości próchnicy glebowej, redukcji emisji CO2, zrównoważonej ochrony, zachowania bioróżnorodności, czy wykorzystania cyfrowych systemów wspomagania decyzji w rolnictwie.
Zielony Ład w opinii prelegenta to olbrzymie wyzwanie i szansa dla polskiego rolnictwa, ale niezbędny jest transfer wiedzy i edukacja. Stowarzyszenie AGROEKOTON stara się łączyć środowiska rolników, nauki, administracji publicznej w celu jak najszybszego wdrażania postępu w polskim rolnictwie, który będzie kluczowy przy realizacji założeń Zielonego Ładu.
Miłym akcentem na zakończenie spotkania była deklaracja dr hab. Ireny Suwary, prof. SGGW Dziekana Wydziału Rolnictwa i Ekologii oraz dr hab. Łukasza Uzarowicza, prof. SGGW Dyrektora Instytutu Rolnictwa o możliwości nawiązania współpracy ze Stowarzyszeniem AGROEKOTON w zakresie rozwoju rolnictwa ekologicznego, cyfryzacji rolnictwa, rekultywacji obszarów zdegradowanych czy badania emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz