Soja znowu w centrum zainteresowania
Zwiększenie upraw soi oraz innych roślin strączkowych m.in. na potrzeby paszowe - zakłada Europejska Deklaracja w sprawie soi, podpisana w Brukseli na marginesie posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa UE.
Dokument w poniedziałek podpisały: Austria, Chorwacja, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Luksemburg, Holandia, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia.
"Zwiększenie upraw soi jest zgodne z Agendą 2030 ONZ oraz Strategią Zrównoważonego Rozwoju UE. Jest to działanie ukierunkowane na stworzenie bardziej zrównoważonych i odpornych systemów rolniczych w Europie" - poinformował resort rolnictwa w komunikacie.
Soja: można wysiewać tylko kwalifikowane nasiona
Jak tłumaczył Polska i pozostałe kraje przede wszystkim nie popierają GMO, a uprawy roślin wysokobiałkowych to też działania na rzecz jakości gleby oraz poprawy klimatu. - Rośliny wysokobiałkowe mają duże znaczenie. Trzeba zwiększać ich uprawę. To nie tylko produkcja białka, ale tez cele środowiskowe - tłumaczył.
Polska poparła inicjatywę podpisania deklaracji już 12 czerwca br., podczas posiedzenia Rady AGRIFISH.
Zwróć uwagę na ustawienie liści soi
Kraje, które podpisały deklarację będą wspierać dalszy rozwój rynku soi uprawianej w sposób zrównoważony i niezmodyfikowanej genetycznie, a także jej produktów, oraz ustanowią transparentne systemy etykietowania takich produktów. Będą też popularyzować i wspierać działania na rzecz zwiększania uprawy roślin białkowych w Europie.
New Holland ustanawia rekord świata w omłocie soi
Każdego roku odnotowuje się w badaniach urzędowych wzrost liczby odmian roślin strączkowych, a nowe ulepszone odmiany, wpisywane są corocznie do Krajowego Rejestru.
W Krajowym Rejestrze znajdują się łącznie 93 odmiany roślin strączkowych, z czego w 2017 r. zostało wpisanych 6 odmian soi.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś