Soja lubi fosfor i potas
Wśród rolników rośnie zainteresowanie uprawą soi. Wśród zabiegów agrotechnicznych, które mają duży wpływ na plonowanie soi, a tym samym na jej opłacalność, jest prawidłowe nawożenie mineralne.
Szacuje się, że soja na wyprodukowanie tony nasion wraz z odpowiednim plonem słomy pobiera 16 kg P2O5 i ponad dwukrotnie więcej potasu (podawanego w formie K2O). W zależności od oczekiwanego i realnego do uzyskania na danym polu plonu nasion soi, zasobności gleby w przyswajalny fosfor i potas oraz sposobu zagospodarowania plonu ubocznego przedplonu (najczęściej słomy zbóż) dawki fosforu wynoszą 40-70 kg P2O5 a potasu 90-120 kg K2O na 1 ha. Większe dawki należy stosować na stanowiskach, na których oczekuje się wyższych plonów, o mniejszej zasobności w składniki pokarmowe oraz w sytuacji wywożenia z pola słomy.
Soja: odmiany rekomendowane 2021
Zgodnie z rozporządzeniem z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" (Dz. U. z 2020 r., poz. 243) w uprawie roślin bobowatych (strączkowych), a więc i soi, można zastosować do 30 kg azotu w nawozach mineralnych i do 50 kg azotu z nawozów naturalnych na 1 ha.
Nawozy fosforowo-potasowe rozsiewa się najczęściej wiosną przed wykonaniem uprawy przedsiewnej, aby można było dobrze wymieszać je z glebą. Jednak optymalnym terminem ich stosowania jest okres jesienny po zbiorze przedplonu.
Nawozy azotowe również należy zastosować przedsiewnie i wymieszać z glebą agregatem uprawowym.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz