Co jest ważne w integrowanej produkcji soi?
Opłacalność produkcji soi można zwiększyć poprzez przystąpienie do ekoschematu integrowana produkcja.
Wszystkie potrzebne informacje na temat jak prowadzić integrowaną produkcję soi można znaleźć w metodyce zatwierdzonej przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w styczniu 2023 roku.
Wykaz obligatoryjnych (obowiązkowych) czynności i zabiegów w integrowanej produkcji soi (zgodność 100 proc. tj. 10 punktów)
- Stosowanie co najmniej 4-letniej przerwy w uprawie soi na tym samym stanowisku.
- Zastosowanie odmiany właściwej dla danego rejonu uprawy.
- Stosowanie przedsiewnych zabiegów uprawowych zgodnych z metodyką.
- Stosowanie zaszczepionego bakteriami brodawkowatymi kwalifikowanego materiału siewnego lub w kategorii standard w odpowiednim dla danego rejonu terminie, z właściwą normą i parametrami siewu.
- Odpowiednie nawożenie makro- i mikroelementami po wcześniejszej analizie zasobności gleby.
- Zastosowanie metod mechanicznych w powschodowym ograniczaniu zachwaszczenia.
- Monitorowanie systematyczne od momentu wschodów do początku dojrzewania, minimum 1x w tygodniu, występowania chorób (askochytoza, chwościk, antraknoza, fuzarioza, septorioza oraz rdza).
- Monitorowanie systematyczne od momentu wschodów do początku dojrzewania, minimum 1x w tygodniu, występowania szkodników (szkodniki glebowe, oprzędziki, mszyce, pachówka strąkóweczka) z zastosowaniem właściwych metod.
- Stworzenie odpowiednich warunków do obecności ptaków drapieżnych, tj. ustawienie tyczek spoczynkowych w ilości przynajmniej 1 szt. na każde 5 ha plantacji.
- Umieszczenie „domków” dla murarek lub kopców dla trzmieli lub innych obiektów dla owadów zapylających w ilości przynajmniej 1 szt. na każde 5 ha.
Stawka dopłaty do rzepaku nie przystaje do kosztów jego produkcji. Wsparcia chcą też producenci soi
Realizację wszystkich wymogów z listy obligatoryjnych czynności i zabiegów w systemie integrowanej produkcji należy udokumentować w notatniku integrowanej produkcji roślin.
Oprócz tego rolnik musi uzyskać 100 proc. (28 punktów) spełnienia wymagań podstawowych, przynajmniej 50 proc. (8 punktów) wymagań dodatkowych oraz 20 proc. (2 punkty) z zaleceń zawartych w liście kontrolnej dla upraw rolniczych.
Źródło: Strażyński P., Kardasz P., Mrówczyński M. (red.) 2023: Metodyka integrowanej produkcji soi.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz