Trelleborg proponuje nowoczesne opony radialne do ciągników rolniczych zbudowane w ramach technologii IF, które są przystosowane do pracy z niskim ciśnieniem. Dlatego nie martwmy się ich wybrzuszonymi bokami, bo nie osłabia to ich żywotności.
Najwyższy czas obalić mit ugiętej opony jako oznaki nadchodzących problemów. Dzisiaj to wskaźnik wysokiej świadomości ich użytkownika.
Trelleborg proponuje nowoczesne opony radialne do ciągników rolniczych zbudowane w ramach technologii IF, które są przystosowane do pracy z niskim ciśnieniem. Dlatego nie martwmy się ich wybrzuszonymi bokami, bo nie osłabia to ich żywotności. Opony typu IF charakteryzują się większą elastycznością ścian bocznych niż standardowe opony o tym samym rozmiarze. Mogą przenieść do 20% więcej ładunku lub o tyle można w nich obniżyć ciśnienie. Przykładowo opona marki Trelleborg o rozmiarze 900/60 R42 wyprodukowana w technologii IF przy ciśnieniu 1,6 bar może zostać obciążona do 8000 kg. Natomiast standardowa opona o identycznym rozmiarze ma ten parametr na poziomie 6600 kg. Z drugiej strony w oponie IF 900/60 R42 możemy obniżyć ciśnienie do 1,2 bar, a i tak wytrzyma obciążenie 6600 kg.
Ciśnienie powietrza w oponach ciągnika należy dobierać zależnie od zagregowanych z nim maszyn lub narzędzi. Najlepiej użyć w tym celu profesjonalnej aplikacji. Jedną z nich kilka lat temu udostępnił Trelleborg. To kalkulator obciążeń TLC, który służy do właściwego doboru ciśnienia w oponach i zoptymalizowania w ten sposób różnicy obciążeń pomiędzy osią tylną i przednią traktora. Jeżeli przykładowo oś tylna jest zdecydowanie mocniej obciążona niż przednia, to przy identycznym ciśnieniu opony tylnych kół mogą zostać przeciążone i będą mocno ugniatały glebę. Natomiast opony przednie będą miały duży poślizg i osłabią trakcję ciągnika. Kalkulator TLC dostępny jest z poziomu komputera, tabletu lub smartfona. Wprowadzając dane dotyczące opon należy mieć dostęp do internetu. Później po ich zapisaniu nie jest już potrzebny. Po wpisaniu wszystkich wymaganych danych otrzymamy wyniki w postaci ciśnień jakie należy uzyskać w oponach osi przedniej i tylnej ciągnika. Ponadto zostanie podana informacja o rozkładzie obciążenia na osie w kilogramach i procentach. Trelleborg podaje, że optymalny wynik tego rozkładu przy pracy polowej to 50 na 50. Co ciekawe, kalkulatora Trelleborg TLC można użyć do obliczania ciśnień w oponach innych producentów, ale uwaga - tylko marek premium. Wystarczy podać ich rozmiary i indeksy.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY firmy TRELLEBORG