Connected Nutrient Management. Złoto targów Agritechnica 2015

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Prof. Jacek Przybył, UP w Poznaniu
13-11-2015,12:40 Aktualizacja: 13-11-2015,13:21
A A A

Informacje, wiedza i inteligentne technologie będące własnością firm John Deere, Land Data Eurosoft, VISTA, Rauch i Sulky pozwoliły na opracowanie aplikacji informatycznej o nazwie Connected Nutrient Management, czyli zintegrowany system zarządzania nawożeniem.

Aplikacja jest przyjaznym dla użytkownika systemem zoptymalizowanego określania zapotrzebowania na składniki pokarmowe oaz precyzyjnego dawkowania azotu i fosforu z nawozów organicznych i mineralnych. Umożliwia kompleksową analizę historii pól, ułatwia planowanie i optymalizację nawożenia oraz wykorzystuje technologie umożliwiające precyzyjne nawożenie dostosowane do zmiennego zapotrzebowania roślin oraz do obowiązujących przepisów. Tym samym system pozwala obniżyć koszty produkcji roślinnej poprzez optymalizację wielkości i jakości plonów, w wyniku wyższej skuteczności nawożenia i optymalnego bilansu składników odżywczych. Rolnicy korzystający z systemu mogą dokładnie określić i zarejestrować zapotrzebowanie na azot i fosfor na określonym obszarze pola oraz wykorzystać te dane, bez względu na rodzaj stosowanego nawozu naturalnego czy sztucznego.

Connected Nutrient Management umożliwia zarządzanie nawożeniem dzięki technologii internetowej i oprogramowaniu w połączeniu z zarządzaniem maszynami. Centralnym punktem systemu jest portal MyJohnDeere.com. Na nim gromadzone są informacje o polach i dokumentacja o planowanych i zrealizowanych pracach. Z tym serwisem współpracują technologie pozostałych partnerów projektu. DVO firmy Land Data Eurosoft umożliwia planowanie optymalnego nawożenia organicznego i mineralnego. Do odpowiedniego dawkowania nawozów jest stosowany program Talking Fields firmy VISTA, wykorzystujący zdjęcia satelitarne, modele wzrostu roślin i karty plonu. Do planowania nawożenia wykorzystuje się także program John Deere HarvestLab, który dzięki technologii NIRS zbiera dane o składnikach pokarmowych w zbieranej masie przez sieczkarnię z zapisem tych danych we współrzędnych geograficznych. Natomiast John Deere Manure Sensing – także przy zastosowaniu NIRS – określa zawartość składników pokarmowych w gnojowicy podczas jej precyzyjnego aplikowania za pomocą systemu John Deere Tractor Implement Automation, który reguluje prędkość jazdy ciągnika. Przebieg nawożenia online dokumentują programy John Deere Wireless Data Transfer i ISOBUS Task Controller, z jednoczesnym transferem danych z pola do portalu. Do precyzyjnego nawożenia mineralnego są stosowane rozsiewacze firm Rauch i Sulky z systemem ISOBUS.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
01/2025

Lanz D-4090, czyli Buldog z Hiszpanii

Ciągniki rodem z Korei

Koncepcja niskich obrotów silnika w ciągnikach rolniczych cz. II

Prasa kontra bardzo suchy materiał cz. III

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT