Siewnik Delta K4. Ustawienia krok po kroku
Siew kukurydzy to chyba najważniejszy zabieg agrotechniczny w jej uprawie, bo to on przekłada się na liczbę i rozmieszczenie roślin na polu. Dlatego warto precyzyjnie się do niego przygotować. Prześledźmy na przykładzie siewnika Delta, jakie czynności i w jakiej kolejności należy wykonać, aby później cieszyć oczy równymi rzędami kukurydzy.
Podciśnieniowy system wysiewu
Siewniki punktowe serii Delta Unii Group to lekkie maszyny z pneumatycznym podciśnieniowym systemem wysiewu. Dostępne są wersje cztero-, sześcio- i ośmiosekcyjne mające w standardzie podsiewacz nawozów.
Siewniki te w tym roku zyskały kilka modyfikacji. Mają m.in. zmienioną ramę, nowe zgarniacze nadmiaru nasion i kółka podporowo-dogniatające oraz aparat nawozowy. Ponadto zastosowano nowe zbiorniki na nasiona o pojemności 54 l i dzielone na nawóz. Te ostatnie, 200-litrowe, przypisano dwóm sekcjom, czyli przykładowo w siewniku Delta K8 montowane są cztery. Oprócz nich dostępne są jeszcze 750-litrowe dla czterech sekcji wysiewających. Nadal można zamówić zbiorniki nawozowe wykonane z blachy nierdzewnej.
- Od tego roku oferujemy siewniki punktowe Delta z kilkoma istotnymi modernizacjami. Jedną z nich jest nowy system kół podporowo-dogniatających z zagarniaczami, których położenie można regulować. Powinny one nagarniać tyle gleby nad wysiane nasiona, aby po dociśnięciu przez kółko powstała wyraźna skonsolidowana górka. Dzięki temu gleba jest dociśnięta do nasion, a woda z deszczu spływa na boki rzędu, co przekłada się na szybsze wschody nasion i lepsze warunki do wzrostu dla roślin - podpowiada Michał Stachlewski, doradca produktowy Unii Group.
Za siewnik Delta K4 z redlicami stopkowymi zapłacimy w promocji „zielona cena” 29 900 zł netto. Obowiązuje ona od początku tego roku do odwołania.
Więcej przeczytasz w miesięczniku RPT 4/2015 - ZAPRENUMERUJ