Pneumatyczny Aerosem 3002. Zasieje zboże i punktowo kukurydzę
Zaawansowane sterowanie i kontrola
Siejąc Aerosemem 3002 kukurydzę możemy używać firmowych sterowników: Power Control lub dotykowego CCI. Natomiast jeżeli ciągnik ma złącze Isobus to wystarczy jego monitor. Nowa maszyna firmy Pöttinger jest bowiem przygotowana do pracy w tym standardzie.
Poprzez jeden ze wspomnianych monitorów znajdujących się w kabinie ciągnika wprowadzamy rozstaw rzędów, ilość nasion kukurydzy na hektar lub odstęp pomiędzy nimi w rzędzie. Natomiast próbę kręconą przeprowadzamy tylko do podsiewanego nawozu. Napęd elektryczny pozwala wykonać ją poprzez naciśnięcie jednego przycisku na sterowniku – korba nie jest potrzebna.
W czasie siewu na monitorze sterownika wyświetlają się słupki kontrolujące jakość wysiewu kukurydzy – każdy przypisany jest do jednej sekcji wysiewającej. Standardowo świecą się na niebiesko, a jeżeli choćby jeden zmieni kolor na czerwony to powinniśmy sprawdzić, co jest tego powodem. Informacje te, oddzielnie do każdego z rzędów, znajdują się w tabeli. Konkretnie podawane są tam: odległości między ostatnimi 32 wysianymi nasionami, liczba nasion zasianych podwójnie oraz przepuszczonych z ostatnich 200 wysianych. Natomiast jeżeli dana sekcja przestanie siać to pojawi się dodatkowy alarm. Takie kontrolowanie wysiewu kukurydzy umożliwiają czujniki optyczne umieszczone po dwa na przewodach, którymi nasiona transportowane są do redlic.
W czasie pracy Aerosema 3002 z napędem elektrycznym głównego aparatu wysiewającego można również zmieniać dawkę wysiewanego nawozu. Natomiast mając sterownik CCI i siewnik doposażony w antenę GPS mamy możliwość pracy z pełną mocą rolnictwa precyzyjnego. Wtedy po przygotowaniu mapy aplikacyjnej nawozu P i K wystarczy wgrać ją do sterownika i będzie on tak wysiewany. Ponadto na klinach wysiew do poszczególnych redlic będzie automatycznie wyłączany, aby nie robić nakładek. Ciekawe jest to, że na siewniku na stałe zamontowana jest standardowo mała antena DGPS (podobna do tej stosowanej w samochodowych nawigacjach satelitarnych), która aktywuje się przy prędkości powyżej 3 km/h. Dzięki niej sterownik „czyta” prędkość maszyny i na tej podstawie utrzymuje stała dawkę wysiewu.