Kultywator Cenius-2TX ZoneFinder i Exatrek Amazone
Gleba jest ważną częścią rolnictwa, a jej parametry są istotne dla potrzeb rolnictwa precyzyjnego. Istniejące mapy gleb zapewniają podstawową wiedzę, ale nie uwzględniają wpływu długoterminowego zarządzania gruntami rolnymi na strukturę gleby. Pomimo niewielkiej uprawy gleby, obecnie w pracy gromadzona jest tylko niewielka ilość danych w czasie rzeczywistym.
Wykrywanie zróżnicowanej struktury gleby podczas pracy, na przykład podczas uprawy roli, oferuje jednak duży potencjał w zakresie dostosowania intensywności uprawy gleby do potrzeb i warunków gleby, a także optymalnego wykorzystania zasobów. Dzisiejsze systemy czujników do tworzenia analizy gleby w czasie rzeczywistym nie są proporcjonalne pod względem wysiłku i korzyści. Poprzednie metody analizy gleby pomijały dane ciągnika, takie jak zużycie paliwa, siła pociągowa i poślizg. Po raz pierwszy firmy Amazone i Exatrek inteligentnie łączą dane dostarczane z agregatu Cenius-2TX ZoneFinder z danymi CANbus ciągnika. Powoduje to tworzenie map podczas uprawy gleby, na których można zobaczyć nawet niewielkie różnice w strukturze gleby. Informacje te można następnie wykorzystać jako podstawę do podjęcia decyzji o wszelkich późniejszych działaniach w polu. Głównym elementem Cenius ZoneFinder jest moduł telemetryczny Exatrek z rejestratorem danych. Ten moduł z kolei przenosi zebrane dane do chmury Exatrek. Rejestrator rejestruje z jednej strony dane dotyczące prędkości jazdy, trakcji, zużycia paliwa i poślizgu z magistrali CANbus ciągnika, z drugiej zaś odbiera pozycję roboczą, głębokość roboczą i nachylenie zamontowanego kultywatora Cenius-2TX. Skrzynka sterująca w kultywatorze jest połączona z ciągnikiem za pomocą kabla połączeniowego ISOBUS. Aby dane były rejestrowane z odniesieniem geograficznym, dane lokalizacji są przesyłane na stałe.
Ciągły zapis danych
Podczas uprawy gleby dane z ciągnika i Cenius-2TX są stale rejestrowane. Rezultatem tego gromadzenia danych jest utworzenie wyraźnych map tekstur gleby, które są tworzone przez inteligentny algorytm. Podjazdy i strome zjazdy są automatycznie wykrywane i obliczane, dzięki czemu gęstość gleby może być odwzorowana na podstawie części obszaru, dla konkretnego miejsca i bez wpływu topografii. Klienci mogą następnie łatwo przeglądać te dane w portalu internetowym Exatrek i eksportować je jako plik shape do dalszego wykorzystania.
Amazone EasyMix. Do czego służy nowa aplikacja?
Różne głębokości – oszczędność paliwa
Ten innowacyjny system oferuje klientom możliwość regulacji głębokości roboczej w określonych strefach na polu podczas późniejszej uprawy gleby. Oznacza to, że rolnik może pracować z płytko ustawionym narzędziem, a w szczególnie zagęszczonych obszarach pola ustawić je głębiej, dzięki czemu unikamy niepotrzebnej uprawy gleby na całym polu, na jednakowej głębokości, dzięki czemu oszczędzamy paliwo. Dodatkowo, jeśli dane te zostaną połączone z danymi dotyczącymi plonów, rolnik może ponownie zoptymalizować uprawę gleby na części obszaru, w zależności od miejsca, aby ostatecznie osiągnąć optymalne warunki dla roślin przy zmniejszonym zużyciu paliwa. Ponadto, dzięki danym w chmurze, można przesyłać mapy gleby do konsultanta jako dodatkowy element w procesie podejmowanie decyzji.
Na tym etapie dane zebrane podczas uprawy gleby można łączyć z innymi systemami w celu zwiększenia jej wartości informacyjnej. W tym kontekście przejazd np. o szerokości roboczej 5 m podczas uprawy gleby, jest kolejną zaletą, która pomaga poprawić dokładność danych. Oprócz optymalizacji danych operacyjnych, dane telemetryczne mogą być ważne dla ograniczenia przestojów lub określenia bardziej wydajnych wytycznych pracy dla obszarów, które mają być uprawiane.