Rozsiewacze UPR z Pomotu Chojna z hydraulicznym dozowaniem i komputerem
Pomot Chojna ulepszył swoje rozsiewacze UPR. Maszyny uzyskały hydrauliczny napęd łańcucha dozującego nawóz. Dzięki temu możliwe stało się dokładne dozowanie ilości nawozów i zastosowanie sterowania komputerowego. Producent montuje do swoich maszyn sterowniki TeeJet 500.
Przyczepiany rozsiewacz nawozów MXL premium 8200
W nowych maszynach UPR standardowa, dotychczas stosowana 3-biegowa, mechaniczna skrzynia biegów napędzająca przenośnik łańcuchowy została zastąpiona hydrauliczną skrzynią napędową firmy Rolleberger. Skrzynię hydrauliczną natomiast napędza silnik hydrauliczny, który do pełnej (maksymalnej) wydajności potrzebuje przepływ 80 l/min. oleju z pompy ciągnika.
Prędkością pracy silnika napędzającego hydrauliczną skrzynię steruje elektrohydrauliczny zawór proporcjonalny podłączony do komputera zamontowanego w kabinie ciągnika. Napęd talerzy rozsiewających odbywa się za pomocą silników hydraulicznych zasilanych z pompy olejowej ciągnika. W zależności od typu rozsiewacza wymagania co do wydatku oleju są zróżnicowane: dla UPR 4 i UPR 7 jest to 50 l\min., z kolei dla większych maszyn jak UPR 10 i UPR 12,5, zapotrzebowanie na olej pod ciśnieniem wynosi 80 l/min.
Dodatkowe funkcje
Urządzenie elektroniczne pozwala na wiele dotychczas niedostępnych funkcji. Jest to m.in. możliwość uruchamiania i zatrzymywania przenośnika łańcuchowego z kabiny ciągnika. Dzięki temu możemy oszczędnie dozować nawozy, gdyż nie wysiewamy ich w miejscach, w których nie są potrzebne, jak np. na nieużytkach, przy zbiornikach wodnych itp.
Pom Augustów – rozsiewacz Compact ze sterowaniem elektronicznym
Zastosowanie elektronicznego sterownika pozwala także na zdalną regulację dawki. Zmianę ilości wysiewu na 1 ha, wykonujemy przyciskami oznaczonymi + / - . Możliwe jest nawet trzykrotne zwiększenie dawki w stosunku do ustawień początkowych. Tak samo można zmniejszyć dawkę do minimum tj do 1%. Zmniejszanie i zwiększanie dawki może odbywać się skokowo (wysokość skoku ustawia się według potrzeb).
Sterownik umożliwia także zapisywanie określonych ustawień rozsiewacza, szczególnie po kalibracji maszyny dla danego materiału. Komputer pozwala na zapisywanie parametrów pracy dla nawet 100 różnych materiałów. Do zapamiętanych ustawień można powrócić w każdej chwili, dzięki czemu w kolejnym sezonie nie trzeba wykonywać kalibracji od nowa, dla identycznych samych nawozów. Jeśli rozsiewacz pracuje na usługach to komputer umożliwia również podzielenie wysiewanych materiałów na poszczególnych klientów lub dla konkretnych zleceń. Bardzo przydatna jest także możliwość włączenia funkcji rozładunku skrzyni rozsiewacza. Maszyna z hydraulicznym napędem łańcucha nie wymaga obracania kołami czy kołem ostrogowym, wystarczy załączyć silnik przenośnika podłogowego w zbiorniku nawozu.
Komunikaty dla operatora
Sterownik poza funkcjonalnościami pozwalającymi na wydajne i wygodne sterowanie oraz wykonywanie regulacji, posiada także szereg funkcji ostrzegawczych. Jest nią m.in. alarm o niskim poziomie nawozu w skrzyni. Dzięki wbudowanemu czujnikowi w skrzyni ładunkowej komputer poinformuje operatora i o tym, ile zostało materiału do rozsiania. Dzięki temu operator będzie mógł się już przygotować do zakończenia wysiewu i kolejnego załadunku; nie ominie ponadto żadnego obszaru na polu lub może zaplanować koniec rozsiewania na najbliższym uwrociu i pojechać po kolejny załadunek. Sterownik wykrywa także zbyt niskie obroty tarcz nierozsiewających. W razie ich spadku, na wyświetlaczu pojawia się stosowny komunikat.
W standardowym trybie pracy, sterownik wyświetla na ekranie podstawowe dane, jak prędkość roboczą, aktualną dawkę nawozów w kg/ha, szerokość roboczą w metrach oraz ilość materiału w skrzyni ładunkowej i obroty tarcz rozsiewających. Sterownik podaje także dane statystyczne: obsianą powierzchnię, powierzchnię pozostałą do obsiania oraz roboczogodziny maszyny. Sterownik pozwala na archiwizowanie danych dotyczących wykonywanych prac na komputerze osobistym.
Isobus i GPS
Rozsiewacz UPR wyposażony w komputer TeeJet 500, może zostać wyposażony w uniwersalny terminal ISOBUS obecny w nowoczesnych ciągnikach. Podłączenie terminalu rozsiewacza do ciągnika uruchamia funkcję obsługi rozsiewacza za pomocą ekranu ISOBUS obecnego w kabinie. Na ekranie terminala pojawi się menu obsługi rozsiewacza UPR.
Komputer TeeJet 500 można na życzenie rozbudować o dokładny system GPS do sterowania i nadzorowania pracą rozsiewacza. System GPS posiada również funkcję czytania map zasobności gleb i dzięki temu sterowania rozsiewaczem tak by wysiewał odpowiednią dla danego obszaru pola dawkę nawozu lub wapna. Dzięki temu komputer sterujący rozsiewaczem sam dostosowuje dawkę w zależności od danych zawartych w mapie.