Rejestracje ciągników w 2017 roku
CEPiK z powodu wprowadzania systemu informatycznego 2.0 zaniżył rejestracje ciągników rolniczych. W tegorocznym pierwszym komunikacie tej państwowej instytucji podsumowującym rejestracje z grudnia 2017 r. zgubiono kilkaset ciągników. To podsumowanie powstało na bazie poprawnego komunikatu drugiego.
W 2017 r. zarejestrowano 10 850 nowych ciągników kupionych w Polsce. To o 1898 więcej w porównaniu do roku 2016, co daje 21-procentowy wzrost. Wynik ten uzyskano m.in. dzięki grudniowemu dopingowi związanemu z nowymi regulacjami UE.
Artykuł powstał na bazie danych Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR), która opracowuje komunikaty CEPiK według swoich algorytmów. Dlatego mogą się różnić od innych podsumowań, chociaż wszystkie mają jedno wspomniane źródło. Przykładowo w ramach obowiązujących przepisów niektóre quady rejestrowane są jako ciągniki rolnicze. Ponadto zapisy urzędników wydziałów komunikacji niestety są czasami niestaranne i pojazd niemający nic wspólnego z ciągnikiem rolniczym zostaje zaliczony do tej grupy. Jeszcze większe różnice dotyczą modeli w ramach marki, bo wpisanie ich raz osobno, a innym razem łącznie z nazwą producenta powoduje powstanie dwóch różnych pozycji modelowych. Wyłapanie takich niuansów wymaga starannej weryfikacji – algorytmy takich różnic nie uwzględniają.
Według PIGMiUR ciągnik nowy definiowany jest jako ciągnik zarejestrowany po raz pierwszy i wyprodukowany w roku bieżącym, poprzednim lub dwa lata temu. Oznacza to, że za ciągniki nowe zarejestrowane od stycznia do grudnia 2017 r. uznawane są traktory wyprodukowane w latach: 2017, 2016 lub 2015.
Grudzień na dopingu
Poza wspomnianymi 10 850 ciągnikami nowymi kupionymi w Polsce w 2017 r. – 470 zostało sprowadzonych jako nowe z zagranicy i również zarejestrowanych. To o 185 sztuk mniej niż w roku 2016. Udział tej formy zakupu w rynku nowych traktorów wyniósł 4%. W sumie liczba wszystkich zarejestrowanych w 2017 r. w Polsce traktorów nowych wyniosła 11 320 szt. (tab. 1).
Na wynik ten ogromny wpływ miały rejestracje odnotowane w grudniu 2017 r., których było aż 2448. To więcej niż w całym pierwszym kwartale zeszłego roku o 450 sztuk! Rekord ten padł dzięki nowym normom dotyczącym homologacji ciągników rolniczych. Weszły one w życie 1 stycznia 2018 r., co zmusiło wielu producentów i dilerów do rejestracji ciągników przed tą datą. Nowe przepisy znane pod nazwą „Mother” Regulation wprowadzają szereg zabezpieczeń w traktorach w celu podniesienia bezpieczeństwa wykonywania nimi pracy. Większość rejestracji z grudnia 2017 r. należy więc traktować jako wymuszone i niepowiązane z transakcjami. Traktory nie zostały więc sprzedane, tylko zarejestrowane i pozostały na placach producentów i dilerów. Warto pamiętać, że tak zaksięgowane traktory i tak trzeba kiedyś sprzedać, ale w myśl przepisów będą to już rejestracje zaliczone do ciągników używanych.