Partnerstwo John Deere i DeLaval
Na ubiegłorocznych targach Agritechnica 2023 w Hannowerze na stoisku John Deere ogłoszono rozpoczęcie partnerstwa z firmą DeLaval, dostarczającej światowej jakości sprzęt udojowy i inne rozwiązania dla producentów bydła mlecznego. To połączenie sił ma na celu stworzenie Centrum Zrównoważonej Produkcji Mleka.
Milk Sustainability Center czyli MSC ma za zadanie zapewnienie wsparcia dla rolników, celem poprawy efektywności produkcji oraz zrównoważonego rozwoju. MSC będzie miało postać cyfrowego ekosystemu, platformy otwartej także na nowych partnerów. W praktyce, rolnicy którzy zajmują się produkcją mleka i produktów pochodnych, będą mogli dzięki MSC monitorować efektywność wykorzystywania składników odżywczych - Nutrient Use Efficiency, czyli NUE.
Nowe narzędzie DeLaval do zarządzania stadem
Monitoring ten obejmuje wykorzystanie azotu, fosforu, potasu i dwutlenku węgla na poziomie całego gospodarstwa, konkretnego pola oraz prowadzonej hodowli bydła. System dostarcza przede wszystkim wartościowych danych, które umożliwiają dokonywanie analiz i porównań wydajności produkcyjnej oraz co ważne, pozwoli identyfikować newralgiczne obszary, w których konieczne są jeszcze korekty. Jak widać jest znaczącym wsparciem dla producentów bydła mlecznego ponieważ zapewnia uniwersalne wsparcie, niezależnie od posiadanego sprzętu, oprogramowania i systemu zarządzania gospodarstwem.
Jak to działa w praktyce?
Działanie systemu MSC oparte jest na chmurze danych, opracowane przez Dairy Data Warehouse BV (DDW), holenderską firmę oferującą już od 10 lat rozwiązania z zakresu pozyskiwania danych dostarczanych zrównoważonemu przemysłowi i hodowli bydła mlecznego. Platforma dostępna jest zarówno na komputery jak i urządzenia mobilne.
Aby włączyć się do sieci, rolnik wykonuje wpierw niezbędną autoryzację i od tego momentu dane z DeLaval Plus i John Deere Operations Center zostają automatycznie przesyłane do Milk Sustainability Center. Nie ma tutaj konieczności czasochłonnego, ręcznego wprowadzania danych, a cały system używany w gospodarstwie, na polach, w hodowli, w kategoriach obsługi zasobów ludzkich i sprzętowych, itd. może łącznie działać bardziej efektywnie.
Cenny jest również dodatkowy aspekt pro ekologiczny Milk Sustainability Center. Hodowla bydła mlecznego znacząco oddziałuje na środowisko, rolnicy poszukuję więc rozwiązań mogących np. zredukować ślad węglowy oraz podnieść poziom zrównoważonego rozwoju. Jak podkreśla Lars Bergmann, wiceprezes wykonawczy ds. usług cyfrowych w DeLaval, MSC pomoże gospodarstwom osiągnąć zakładane cele i podążać za rosnącymi potrzebami przetwórców mleka, dostawców, a w efekcie także klientów.
Analiza danych jest przyszłością rolnictwa
Produkcja bydła mlecznego to bardzo złożony obszar współczesnego rolnictwa, który jednak nie wdrożył dotąd zintegrowanego systemu zarządzającego wydajnością. Stosowanie przez rolników wielu różnych i działających niezależnie systemów to rozwiązanie nieefektywne i obciążające. Oczywistym jest więc to, że inicjatywa firm John Deere i DeLaval w postaci systemu MSC może znacząco podnieść komfort i wydajność pracy rolników.
Cyfrowa platforma, na podstawie zebranych danych, umożliwi prowadzenie obliczeń, testów, porównań, symulacji optymalizacji wykorzystywania składników odżywczych oraz redukcji śladu węglowego w produkcji, skutkując tym samym podejmowaniem przez rolników bardziej świadomych decyzji.
Pierwsza wersja systemu Milk Sustainability Center zostanie oddana użytkownikom w Ameryce Północnej i wybranych krajach Unii Europejskiej już latem bieżącego roku i co ważne będzie ona bezpłatna. Następnym krokiem będzie uruchomienie wersji Premium, która będzie oferowała wiele rozszerzonych funkcji.