Kubota Corporation, znany w naszym kraju producent ciągników i maszyn rolniczych, działa już od 130 lat. Marka ta jest obecnie jednym z głównych światowych graczy w sektorach rolnictwa, budownictwa i infrastruktury związanej z wodą.
W 1890 r. Gonshiro Kubota rozpoczął produkcję prostych narzędzi i pierwszych japońskich rur stalowych oraz instalacji wodociągowych. W rozkręceniu ich sprzedaży młodemu Japończykowi pomagało zapewne nazwisko, które oznacza „dobrze uprawione pole ryżowe”. W 1922 r. powstał pierwszy silnik marki Kubota zasilany naftą. Przełomowe okazały się lata 1960-1961, kiedy w fabryce Sakai niedaleko Osaki ruszyła masowa produkcja silników diesla. W tym czasie zaprezentowano również pierwszy japoński ciągnik rolniczy. Była to Kubota T15.
Kubota M6002 to nowa seria ciągników japońskiego producenta reprezentowana przez trzy modele o mocach: 121 (M6122), 131 (M6132) i 141 KM (M6142). Ich dostępność rynkowa przewidywana jest na drugą połowę 2020 roku. W ciągnikach...
Kubota na zakupach
W 2012 r. koncern Kubota został właścicielem marki Kverneland. Pokłosiem tego zakupu są maszyny i narzędzia rolnicze w kolorze pomarańczowym dostępne u dilerów ciągników Kubota. Oczywiście to sprzęt, którego odpowiedniki w kolorze czerwonym dostępne są u dilerów marki Kverneland. W 2012 r. Kubota otworzyła fabrykę ciągników w Bierne k. Dunkierki we Francji. Produkowane są tam obecnie traktory japońskiej marki serii M7. Ich moc wynosi 170 KM i uzyskiwana jest z silnika 4-cylindrowego o pojemności 6,1 l, czyli podobnej jak w standardowej 6-cylindrowej dieslowskiej jednostce napędowej ciągnika. Znakami firmowymi silników Kubota montowanych w ciągnikach tej marki są zawsze 4 zawory na cylinder, turbosprężarka, intercooler, tłoki pokryte dwusiarczkiem molibdenu, dwa wałki redukujące drgania i wspomniane duża pojemności komory spalania.
Warto wiedzieć, że japońska marka jest bardzo silna na rynku USA, gdzie sprzedaje czterokołowe pojazdy użytkowe RTV (quady), samojezdne profesjonalne kosiarki trawnikowe, mikrociągniki oraz ciągniki rolnicze. W 2019 r. Kubota rozpoczęła współpracę z marką Versatile, której właścicielem jest kanadyjska firma Bühler Industries. W jej efekcie w tym roku w USA dostępne mają być dwa modele marki Kubota napędzane 6-cylindrowymi silnikami Cummins o pojemności 6,7 l i mocach 190 KM (M8-191) i 210 KM (M8-211).
Od 2016 r. Kubota jest również właścicielem marki Great Plains. Czy to koniec zakupów? Nie wiadomo, ale od lat mówi się głośno o wzbogaceniu oferty marki Kubota o kombajny zbożowe. To bardzo prawdopodobne, bo maszyny te wpisują się w strategię japońskiego koncernu, który planuje oferować rolnikom pełną gamę sprzętu do prac polowych.
Wzrost dzięki innowacji
‒ Z okazji 130-tej rocznicy powstania przedsiębiorstwa musimy pamiętać o naszych zasadach założycielskich i o tym, że nie będzie wzrostu bez innowacji ‒ uważa Yuichi Kitao, Prezes i Dyrektor Zarządzający Kubota Corporation. Przedstawioną strategię potwierdzają prace japońskiego koncernu nad ciągnikiem autonomicznym X tractor - cross tractor.
Dwie główne wartości dzisiejszej filozofii Kubota to: "Jedna Kubota" i "Po Twojej stronie". - Pierwsze hasło uświadamia, że każdy pracownik jest niezbędny dla całej naszej grupy przedsiębiorstw, a bycie "Po Twojej stronie" oznacza, że każdy pracownik w swojej codziennej pracy powinien patrzeć na oferowane produkty i usługi z perspektywy klienta oraz upewnić się, że uwzględniamy w nich potrzeby rynku - mówi Yuichi Kitao.
Kubota w Polsce i na świecie
W naszym kraju Kubota obecna jest od 2004 r., kiedy to firma Marubeni Machinery Distribiution Poland rozpoczęła sprzedaż japońskich ciągników tej marki. Pod koniec 2012 r. dystrybucję ciągników rolniczych i maszyn komunalnych Kubota w Polsce przejęło przedstawicielstwo ich japońskiego producenta, firma Kubota Deutschland Oddział w Polsce. Kubota Corporation ma oddziały w ponad 110 krajach w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Japoński koncern w 2019 roku osiągnął przychody w wysokości 17,6 mld dolarów. Działalność firmy Kubota opiera się na produkcji maszyn i urządzeń, ale oferuje ona także szeroki zakres innego rodzaju produktów, w tym systemów uzdatniania wody dla miast, rozwiązań w zakresie nawadniania, rurociągów, budownictwa mieszkalnego i podziemnych zaworów wielkogabarytowych.