John Deere - współpraca z kolejnymi startupami w ramach programu Startup Collaborator
W 2019 roku John Deere rozpoczął program rozwijający technologie przyszłości o nazwie Startup Collaborator, który ma służyć szerzeniu powiązań firmy ze startupami działającymi w sektorze budowlanym i rolniczym. W roku bieżącym do programu dołączyły kolejne firmy.
Współpraca John Deere i technologicznych startupów przynosi wymierne korzyści wszystkim zainteresowanym stronom. Głównym celem programu jest zwiększanie zakresu wiedzy i poznawanie nowych możliwości dla budowania zrównoważonej gospodarki. W tym roku lista wybranych do Startup Collaborator podmiotów obejmuje firmy:
- Constellr – pomiary temperatury powierzchni ziemi i wody z własnych satelitów z bardzo wysoką dokładnością.
- Geminos – rozwój sztucznej inteligencji, w kontekście analizy przyczynowości procesów i podejmowania trafnych decyzji.
- SB Quantum – badania nad czujnikami kwantowymi, nawigacja oparta na nowatorskim magnetometrze kwantowym.
- Fermata Energy – opracowanie platform ładowania i rozładowywania akumulatorów w pojazdach elektrycznych.
- goFlux – cyfryzacja procesu logistycznego.
- Cloudscape Labs – wytwarzanie oprogramowania do zarządzania produkcją, dla optymalizacji w osiągnięciu celów w zakresie produkcji, kosztów i bezpieczeństwa.
Wcześniejsze sukcesy
Program Startup Collaborator w ubiegłych latach koncentrował się między innymi na rozwoju technologii oprysków punktowych. Liczne badania potwierdzają fakt, iż współczesne rolnictwo niestety marnuje duże zasoby. Przykładem niech będzie nadmierne stosowanie pestycydów i nawozów, szacuje się że wynosi ono nawet 30%. Jednocześnie tracone jest do 20 % plonów z powodu negatywnego wpływu patogenów na uprawy. Potrzebne są więc skuteczne rozwiązania dla wczesnego wykrywania szkodników, chorób, chwastów, po to aby minimalizować ponoszone koszty, a jednocześnie zwiększać zbiory.
W 2022 roku do programu Startup Collaborator dołączył InnerPlant. Uprawy InnerPlant sygnalizują niepożądane zaburzenia rozwojowe roślin nawet na poziomie komórkowym. Poprzez dedykowaną platformę i obrazowanie satelitarne, możliwa ma być już wkrótce ocena i interpretacja stanu danej uprawy. Takie niedrogie narzędzia „zwiadowcze” nowej generacji będą mogły być wykorzystywane na szeroką skalę. W kolejnym kroku, w listopadzie 2023 roku John Deere, InnerPlant i Syngeta ogłosiły wspólne partnerstwo, którego celem jest stworzenie kompleksowego rozwiązania dla zwalczania grzybów w nasionach soi. Projekt zakłada połączenie systemów analizy sygnałów stresowych wysyłanych przez rośliny z adekwatną reakcją w postaci zoptymalizowanych zabiegów dla ochrony upraw.