Właściciel chlewni chce na pola wylewać gnojowicę. Mieszkańcy mówią "nie"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
15-07-2019,12:30 Aktualizacja: 15-07-2019,12:37
A A A

Mieszkańcy Rymania (pow. kołobrzeski, woj. zachodniopomorskie) protestują przeciwko pomysłowi właściciela chlewni, który chce wylewać gnojowicę na pola.

Mirosław Terlecki, wójt gminy Rymań zorganizował spotkanie w sprawie funkcjonowania chlewni. Chciał poznać opinie mieszkańców odnośnie wylewania gnojowicy na okoliczne pola, bo z takim wnioskiem zwrócił się do niego właściciel chlewni na 1000 sztuk trzody chlewnej.

trzoda chlewna, ceny tuczników, eksport wieprzowiny, afrykański pomór świń

Nadchodzą dobre czasy dla producentów trzody chlewnej?

Import unijnej wieprzowiny przez Chiny, wzrost pogłowia trzody chlewnej w krajach Unii Europejskiej i coraz wyższe ceny skupu żywca. Wiele wskazuje, że właśnie tak będzie wyglądać najbliższa przyszłość europejskiego rynku trzody chlewnej....

"Gazeta Kołobrzeska" informuje, że mieszkańcy wioski do tej pory nie mieli zastrzeżeń do jej funkcjonowania i ze zrozumieniem podchodzili do faktu, że właściciel jest rolnikiem i musi z czegoś żyć. Teraz jednak sytuacja diametralnie się zmieniła.

Nie o sam smród jednak chodzi. Właściciel chlewni złożył bowiem wniosek do decyzji środowiskowej o zmianę, która pozwoli mu na wylewanie gnojowicy na dzierżawione przez siebie pola w Rymaniu (aż o 32 hektary), Ramlewie i Sławoborzu. Do tej pory gnojowica trafiała do biogazowi w Brojcach.   

- Jestem przekonany, że przy wylewaniu gnojowicy na pola będzie śmierdziało. Dlatego pozwoliłem sobie na przygotowanie listy osób, które są przeciwne. Będzie mi potrzebne potrzebna, aby w razie czego móc blokować wydanie decyzji środowiskowej - mówił wójt.  

Jak się okazało wszyscy mieszkańcy gminy, którzy uczestniczyli w spotkaniu wypowiedzieli się przeciwko wylewaniu gnojowicy na pola.
 

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

źródło: "Gazeta Kołobrzeska"

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA