Sprzedaż wieprzowiny mocno poszła w górę. Polskiej też
W styczniu i lutym Unia Europejska wyeksportowała na rynki krajów trzecich ok. 561 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu). To o ponad 25 proc. więcej niż przed dwoma laty.
Komisja Europejska podaje, że w strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały mięso mrożone (48 proc.) oraz podroby i słonina (45 proc.), których wysłano o 30 i 28 proc. więcej niż rok wcześniej - podaje FAMMU/FAPA. Spadł tylko wywóz kiełbas i przetworów (10 proc.) oraz żywca wieprzowego (43 proc.).
Gen stresu pogarsza jakość wieprzowiny
Najwięcej mięsa i produktów wieprzowych wysłały na rynki trzecie Niemcy, Hiszpania i Dania. Wszyscy ważniejsi eksporterzy odnotowali jednak znacznie większy wywóz - również Polska o 53 proc.
Głównymi odbiorcami towarów były Chiny, Hongkong, Japonia, Filipiny i Korea Płd. Wymienione państwa - oprócz Korei Płd. - bardzo zwiększyły zakupy. Chiny np. sprowadziły prawie trzy czwarte więcej unijnych produktów wieprzowych niż na początku ubiegłego roku.
Z powodu obowiązującego embarga do Rosji trafiły z Unii jedynie słonina i przetwory wieprzowe, lecz nawet i te zakupy zmalały przez rok o 66 proc. Wzrósł natomiast o ponad połowę eksport na Ukrainę, a w strukturze dostaw przeważały smalec i podroby wieprzowe.
W styczniu i lutym państwa UE sprowadziły z krajów trzecich 5,1 tys. ton mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu), czyli o 16 proc. mniej niż rok wcześniej - dominowały podroby i tłuszcze (65 proc. udział).
Najważniejszym dostawcą towarów do Wspólnoty była tradycyjnie Szwajcaria, lecz import z tego kraju zmalał o 6 proc. do 3,2 tys. ton. Mniejsze zakupy Wspólnota robiła ponadto w Chile, Norwegii, Serbii.