Rolnicy: wybijać dziki, nie świnie. Wiceminister: łowiectwo to problem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
20-09-2017,16:10 Aktualizacja: 20-09-2017,16:17
A A A

W Białej Podlaskiej odbyło się spotkanie poświęcone rządowym działaniom podjętym w celu zwalczania skutków afrykańskiego pomoru świń, który mocno daje się we znaki rolnikom z tego powiatu.

W rozmowach wzięli m.in. udział Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa, Paweł Niemczuk, główny lekarz weterynarii oraz Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

trzoda chlewna, wsparcie finansowe, UE

ASF. Hodowcy świń otrzymają wsparcie z Unii Europejskiej

Komisja Europejska przeznaczy 9,3 miliona euro z funduszy UE na pomoc polskim hodowcom trzody chlewnej, którzy zrezygnują z działalności w związku z afrykańskim pomorem świń.    ASF jest obecny w regionie wschodniej granicy UE od...

- Problem z afrykańskim pomorem świń związany jest z migracją dzików, które przenoszą chorobę. Walkę z ASF należy łączyć ze skuteczną likwidacją dzików, a nie wybijaniem zdrowych świń z terenów objętych wirusem - informuje Polskie Radio Lublin Marek Sulima, rolnik i jednocześnie radny powiatu bialskiego.

- Jest problem polskiego łowiectwa. Przejawia się tym, że mamy dużo dzików, a myśliwi niezbyt chętnie wykonują odstrzały. Mam nadzieję, że zrozumieli w końcu nie tylko naszą argumentację, ale też przepisy ustawowe i odpowiednich rozporządzeń, które nakazują im dokonanie odstrzału - przyznał rację gospodarzowi Bogucki.

Hodowca trzody chlewnej pytali, kiedy otrzymają wyrównania do poziomu normalnych cen rynkowych uzyskanych ze sprzedaży świń z obszaru zagrożonego ASF.

- Za wszystkie miesiące do czerwca wyrównania zostały już wypłacone. W tej chwili odbywa się weryfikacja wniosków za lipiec i sierpień. Środki za te miesiące rolnicy otrzymają do końca września. Mam nadzieję, że w listopadzie będziemy w stanie wypłacić pieniądze za wrzesień i październik - powiedział wiceszef resortu rolnictwa.

ustawa o ochronie zdrowia zwierząt, sejm, ochrona zwierząt, zwierzęta, ministerstwo rolnictwa, ewa lech, walka z asf

ASF może ogarnąć cały kraj. Tylko bioasekuracja może zatrzymać wirusa

- Jeżeli nie dopilnujemy, żeby w gospodarstwach nie szerzyła się choroba, niedługo cała Polska będzie ogarnięta ASF. Niczego nie sprzedamy za granicę ani z dużych, ani z małych gospodarstw - ostrzegła Ewa Lech, wiceminister rolnictwa. Podczas...

Rolnicy domagają się też zaprzestania wybijania zdrowych świń w obszarach zapowietrzonych, czyli w promieniu 3 kilometrów od ogniska afrykańskiego pomoru świń.

- Świnie wybijane są w małych gospodarstwach, które nie przestrzegają zasad bioasekuracji. Zwierzęta tam są często niezgłaszane do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - cytuje rozgłośnia Pawła Niemczuka.

Rolnicy z powiatu bialskiego tracą już cierpliwość i liczą na szybkie wypłaty odszkodowań za wybite świnie oraz rekompensat za zaniechanie produkcji trzody chlewnej.

źródło: Polskie Radio Lublin

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA