Cena tuczników w Polsce nie rośnie. Czy to się zmieni?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
08-03-2024,14:00 Aktualizacja: 08-03-2024,15:53
A A A

Ceny tuczników po zeszłotygodniowych podwyżkach, które były zaskoczeniem, uległy stabilizacji.

Tuczniki na piątkowej sesji ISW zostały sprzedane w komplecie. Ich średnia cena wyniosła wówczas 2,37 euro za kg w klasie E.

– To tylko utwierdziło to, że podwyżka na poprzedniej sesji VEZG byłą uzasadniona. Wysoki popyt przy ograniczonej podaży wymusza taką sytuację – mówi Bartosz Czarniak, hodowca świń oraz rzecznik prasowy Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.

Sprzedający tuczniki we wtorek wyczuli jednak, że trend wzrostowy się już zakończył. Dowodem na to było zmniejszenie ceny maksymalnej, w jakiej oferowane były poszczególne partie.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

VEZG 6 marca. Wysoka cena tuczników utrzymana

Notowania ceny tuczników na dużym parkietu VEZG w Niemczech z 6 marca pozostały na ubiegłotygodniowym poziomie.  Cena tuczników w notowaniach z 6 marca utrzymała się na poziomie 2,20 euro za kg wbc. Tuczniki w Niemczech w...

Część tuczników mimo tego zabiegu i tak nie znalazła nabywców. W efekcie na giełdzie ISW cena średnia nie wzrosła, pozostając na poziomie 2,35 euro za kg (10,16 zł).

VEZG, podobnie jak ISW, również nie obniżył ceny. Do 13 marca w Niemczech będzie ona wynosić 2,20 euro za kg w klasie E, tj. 9,48 zł.

– W Polsce zakłady póki co starają się nie zmieniać ceny, nadal stawki maksymalne oscylują w granicach 9,20-9,30 zł za kg w klasie E. Czemu nie więcej? Ponieważ na razie nie czują one potrzeby intensywniejszego poszukiwania towaru – mówi Bartosz Czarniak dodając:

– Wiele wskazuje jednak na to, że maksymalny popyt na mięso przed świętami jeszcze przed nami.

Bartosz Czarniak podkreśla, że obecna cena dla hodowców produkujących w cyklu zamkniętym jest dobra.

ASF, obszar objęty ograniczeniami III, strefa czerwona, strefa różowa, ognisko ASF u dzików, Komisja Europejska, GLW

Strefa czerwona ASF w niektórych gminach w Wielkopolsce została zniesiona

Główny lekarz weterynarii poinformował o zniesieniu kolejnych obszarów objętych ograniczeniami ASF. Tym razem zmiany dotyczą wyłącznie województwa wielkopolskiego. Obszar objęty ograniczeniami III czyli strefa czerwona została...

– Nie ponosimy kosztów zakupu warchlaków. Ponadto ceny zbóż w wyniku działań Rosji są na bardzo niskim poziomie. Nie bójmy się tego mówić, w cyklu zamkniętym, gdzie trzeba dużą uwagę skupić na pracy z maciorami i prosiętami, sytuacja finansowa jest zadowalająca – podkreśla Czarniak.

Gorzej jest w cyklu otwartym opartym o zakup warchlaka z importu lub krajowego.

– W wyniku niskich cen zbóż wielu rolników szuka innej alternatywy na zarobek. Decydują się więc na tucz, jako najprostszą formę obrotu towarem. Dodajmy do tego tych, którzy już od dłuższego czasu żyją z produkcji tuczników i chcą się rozwijać w tym kierunku – mówi Bartosz Czarniak dodając:

– Powoduje to, że popyt na prosięta jest zdecydowanie wyższy od podaży, co oczywiście generuje ich wysokie ceny. W takiej sytuacji każda, choćby minimalna podwyżka notowań żywca, jest na wagę złota.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 

 


 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA