Zawieranie umów sprzedaży produktów rolnych. Przepisy będą zmienione

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-04-2017,13:00 Aktualizacja: 07-04-2017,11:30
A A A

Resort rolnictwa pracuje nad doprecyzowaniem przepisów dotyczących zawierania umów sprzedaży produktów rolnych. Wkrótce projekt zmian trafi do konsultacji międzyresortowych i społecznych - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

Wiceminister zauważył, że przepisy dotyczące zawierania pisemnych umów sprzedaży produktów rolnych pomiędzy rolnikiem a przetwórcą rolnym (czy pośrednikiem) obowiązują od 3 października 2015 r.

ARR, prawo, przepisy, kary finansowe, agrobiznes, umowa na dostawę produktów rolnych

Kary finansowe za zakup produktów rolnych bez umowy

Od 11 lutego br. dyrektor oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego będzie mógł nałożyć karę za zakup produktów rolnych bez pisemnej umowy z producentem. W umowie musi być m.in. określona cena - informuje ministerstwo rolnictwa. Umowa...
Jak mówił Bogucki, zmiana, która weszła w życie w lutym tego roku wprowadziła jedynie sankcje karne za nieprzestrzeganie przepisów dot. zawierania umów.

Wyjaśnił, że takie rozwiązanie zostało wprowadzone, gdyż do ministerstwa napływały sygnały, iż "nadal umowy z rolnikami nie są zawierane i rolnicy nie mają pewności, że wyprodukowany przez nich surowiec znajdzie odbiorcę w cenie, która jest wcześniej pomiędzy stronami ustalona i na warunkach wcześniej ustalonych".

- Nie mieliśmy ani jednego sygnału, iż przepisy uchwalone w 2015 roku poszły za daleko ani ze strony rolników, ani przetwórców i od pośredników (...) dlatego ich nie zmieniliśmy ani o przecinek - tłumaczył Bogucki odpowiadając na pytania posłów PiS w tej sprawie. Przyznał jednak, że po wprowadzeniu sankcji pojawiły się uwagi, iż przepisy poszły zbyt daleko.

skup buraka, burak cukrowy, cena buraka, władysław kosiniak-kamysz, bogdan zioła

PSL: umowy kontraktacyjne na buraki muszą być godne

Umowy kontraktacyjne na buraki cukrowe muszą być godne i gwarantować zwrot kosztów produkcji - ocenił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. W najbliższym tygodniu będzie oczekiwać efektów zapewnień kanclerz Niemiec Angeli Merkel o...
Bogucki poinformował, że ministerstwo obecnie analizuje i doprecyzowuje przepisy. Jego zdaniem, jeśli umowa zawarta wcześniej spełnia wymagania unijne, nie musi być podpisywana za każdym razem.

Zauważył, że w ustawie nie określono terminu zawarcia umowy, ale jedynie jest zapis, że musi być ona podpisana przed realizacją dostawy.

Bogucki poinformował, że w najbliższym czasie projekt zmiany przepisów trafi do uzgodnień międzyresortowych i społecznych. Chodzi o ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi oraz ustawę o ARR, która przewiduje kary za brak takich umów.

Poleć
Udostępnij