Zawieranie umów sprzedaży produktów rolnych. Przepisy będą zmienione
Resort rolnictwa pracuje nad doprecyzowaniem przepisów dotyczących zawierania umów sprzedaży produktów rolnych. Wkrótce projekt zmian trafi do konsultacji międzyresortowych i społecznych - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.
Wiceminister zauważył, że przepisy dotyczące zawierania pisemnych umów sprzedaży produktów rolnych pomiędzy rolnikiem a przetwórcą rolnym (czy pośrednikiem) obowiązują od 3 października 2015 r.
Kary finansowe za zakup produktów rolnych bez umowy
Wyjaśnił, że takie rozwiązanie zostało wprowadzone, gdyż do ministerstwa napływały sygnały, iż "nadal umowy z rolnikami nie są zawierane i rolnicy nie mają pewności, że wyprodukowany przez nich surowiec znajdzie odbiorcę w cenie, która jest wcześniej pomiędzy stronami ustalona i na warunkach wcześniej ustalonych".
- Nie mieliśmy ani jednego sygnału, iż przepisy uchwalone w 2015 roku poszły za daleko ani ze strony rolników, ani przetwórców i od pośredników (...) dlatego ich nie zmieniliśmy ani o przecinek - tłumaczył Bogucki odpowiadając na pytania posłów PiS w tej sprawie. Przyznał jednak, że po wprowadzeniu sankcji pojawiły się uwagi, iż przepisy poszły zbyt daleko.
PSL: umowy kontraktacyjne na buraki muszą być godne
Zauważył, że w ustawie nie określono terminu zawarcia umowy, ale jedynie jest zapis, że musi być ona podpisana przed realizacją dostawy.
Bogucki poinformował, że w najbliższym czasie projekt zmiany przepisów trafi do uzgodnień międzyresortowych i społecznych. Chodzi o ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi oraz ustawę o ARR, która przewiduje kary za brak takich umów.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś