Wróciły kombajny, wrócił problem z przejazdami. Izby chcą zgody na hedery do 5 metrów
Takich zmian w przepisach, które umożliwią poruszanie się drogami publicznymi kombajnami z podłączonym hederem o szerokości do 5 m – domaga się Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR).
Wystąpienie zostało skierowane do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. KRIR przypomniała w nim o odpowiedzi resortu infrastruktury w tej sprawie z listopada 2022 roku, w której - w ocenie wnioskodawców - rozważano możliwość stworzenia prawnych podstaw umożliwiających takie poruszanie się kombajnami.
Kombajnem z hederem, ale z "pilotem"?
Ubezpieczyciel może kwestionować
„Aktualnie pojazd wolnobieżny, ciągnik rolniczy lub zespół pojazdów, składający się z pojazdu wolnobieżnego lub ciągnika rolniczego i przyczepy specjalnej (np. kombajn zbożowy ze zdemontowanym hederem), może uzyskać zezwolenie na przejazd jako pojazd nienormatywny, jeśli jego szerokość przekracza 3 m, ale nie przekracza 3,5 m. Natomiast pojazd przekraczający tę szerokość musi posiadać zezwolenie kategorii V, które wydają urzędy miast na prawach powiatu lub Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jednakże w przypadku kolizji drogowej, ubezpieczyciel może zakwestionować wypłatę odszkodowania, gdy kombajn nie spełniał warunków umożliwiających poruszanie się po drodze publicznej” – wskazuje rolniczy samorząd.
Łatwiejsza praca, szybsze zbiory
Zwraca ponadto uwagę, iż obecnie stosowany sprzęt rolniczy jest duży i ciężki, dlatego konieczne jest dostosowanie do tego przepisów. Chodzi o umożliwienie spełnienia warunków przejazdu po drogach publicznych bez narażania rolników na kary finansowe.
„W kontekście intensywnych prac prowadzonych w gospodarstwach rolnych, zwłaszcza podczas zbiorów plonów, wprowadzenie możliwości poruszania się kombajnami z hederem o szerokości do 5 m po drogach publicznych, pod warunkiem posiadania odpowiedniego oświetlenia ostrzegawczego lub eskortowania przez pojazd wyposażony w oświetlenie ostrzegawcze, przyspieszyłoby proces zbiorów, ograniczyło liczbę wypadków w trakcie żniw oraz ułatwiło pracę rolników i operatorów kombajnów” – przekonuje KRIR.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś