Ustawa o ochronie roślin przed agrofagami coraz bliżej uchwalenia
Senacka komisja rolnictwa nie wniosła w czwartek poprawek do ustawy dot. ochrony zdrowia roślin. Chodzi o ustawę o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz o ustawę o ochronie roślin przed agrofagami. Obie wdrażają unijne przepisy.
Jak mówił wiceminister rolnictwa Jan Białkowski, ustawa o ochronie roślin przed agrofagami wprowadza przepisy unijnych rozporządzeń: w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin oraz w sprawie kontroli urzędowych dot. m.in. zdrowia roślin i środków ochrony roślin, przyjętych przez PE i Radę w 2016 i 2017 r. Podkreślił, że rozwiązania te państwa członkowskie mają obowiązek implementować do swojego systemu prawnego.
20 najgroźniejszych agrofagów dla Unii Europejskiej. Opracowano listę
Zagrożenie różnymi patogenami występuje w wielu krajach. Stwierdzenie obecności agrofagów w danym kraju przekłada się na możliwości eksportu płodów rolnych. Przykładem może być bakteria powodująca bakteriozę pierścieniową ziemniaka.
Występowanie tej bakterii w Polsce powoduje, że wysyłane do innych państw członkowskich Unii Europejskiej ziemniaki muszą spełniać dodatkowe wymagania fitosanitarne, co istotnie ogranicza polskim ziemniakom dostęp do rynku europejskiego.
Ustawy mają zastąpić regulacje ustawowe z grudnia 2003 r. o ochronie roślin. Uzupełniają się i dlatego były rozpatrywane razem. Zawierają przepisy, których celem jest ograniczenie ryzyka zawleczenia do Polski nowych agrofagów, wirusów, bakterii, grzybów, organizmów grzybopodobnych, nicieni, owadów i roztoczy atakujących rośliny.
Nowe rozporządzenie w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin
Uwagi o charakterze doprecyzowującym zostały negatywnie zaopiniowane przez przedstawicieli ministerstwa rolnictwa. Jak uzasadniano, niektóre z nich, choć zasadne, ze względu na to, że ustawy już powinny obowiązywać, zostaną uwzględnione przy kolejnych pracach - KE pracuje nad dalszymi przepisami dot. zdrowia roślin.
Białkowski poinformował, że przepisy tych ustaw powinny wejść w życie do 14 grudnia 2019 r., jednak ze względu na to, że Sejm nie zdążył ich uchwalić do końca poprzedniej kadencji, musiały wrócić do prac rządowych.
Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dacie ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś