Sprzedaż nieruchomości z zasobu rolnego państwa także na podstawie planu ogólnego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
25-07-2024,8:15 Aktualizacja: 25-07-2024,8:45
A A A

Sejm w środę przyjął zmianę ustawową, przewidującą, że sprzedaż nieruchomości nierolnych z zasobu Skarbu Państwa może nastąpić także na podstawie planu ogólnego. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Za nowelizacją ustaw o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa głosowało 241 posłów, przeciw było 179, 22 się wstrzymało. Wcześniej Sejm odrzucił zgłoszoną przez PiS poprawkę do ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej, zakładającą przedłużenie o 10 lat, do 2036 r. zakazu sprzedaży nieruchomości z Zasobu.

projekt ustawy, nieruchomości rolne, zwrsp, plan ogólny

Zakaz sprzedaży państwowej ziemi rolnej będzie przedłużony o 10 lat?

Sejm po II czytaniu odesłał do komisji projekt nowelizacji ustaw dotyczących nieruchomości rolnych Skarbu Państwa, który ma umożliwić sprzedaż nieruchomości nierolnych z zasobu SP także na podstawie planu ogólnego. Poprawki do...

Nowelizacja wprowadza możliwość sprzedaży nieruchomości z Zasobu nieprzeznaczonych na cele rolne także na podstawie planu ogólnego lub - do czasu jego przyjęcia przez gminę - na podstawie studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego. Plan ogólny został wprowadzony ustawą z 2023 r., każda gmina ma obowiązek go sporządzić. Plany ogólne mają zastąpić studia uwarunkowań. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami możliwość sprzedaży istnieje jedynie, gdy nieruchomości i ich części z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa nie są przeznaczone na cele rolne w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub mają ostateczne decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu.

W nowelizacji zmienia się także odwołania do przepisów europejskich w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Chodzi o przepisy dotyczące zasad pomocy de minimis oraz przewidujące obniżenie ceny sprzedaży nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, które odwołują się do nieobowiązujących już unijnych rozporządzeń. Nowela modyfikuje odwołania tak, by odnosiły się do rozporządzeń obowiązujących.

Poleć
Udostępnij