Sejm za nowelą ustawy w sprawie płatności bezpośrednich
Sejm znowelizował ustawę o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Nowe przepisy mają usprawnić wydatkowanie unijnych pieniędzy w ramach dopłat bezpośrednich.
Za uchwaleniem ustawy bez poprawek opowiedziało się 445 posłów, przeciw był 1, a 3 wstrzymało się od głosu. Ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów.
Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży ziemi państwowej do podpisu prezydenta
Zostają usunięte zapisy dotyczące ostatecznego terminu składania wniosku o dopłaty bezpośrednie i zmian do tych wniosków. Teraz będą to ustalać kraje członkowskie.
Nowe przepisy określają, że ostateczny termin na zgłoszenie zmian do wniosku o dopłaty mija 31 maja roku, w którym wniosek został złożony. Natomiast termin składania wniosków pozostaje niezmieniony - od 15 marca do 15 maja.
Upoważniono ministra rolnictwa do przedłużenia terminu składania wniosków o przyznanie płatności lub zmian do wniosków w przypadku wystąpienia okoliczności, które uniemożliwiają rolnikom dokonanie tego w podstawowych terminach (chodzi np. o powódź, suszę, przymrozki itp.).
Ustawa wprowadza ponadto przepisy dotyczące uwzględnienia możliwości wykorzystania w postępowaniach administracyjnych w sprawie o przyznanie dopłat bezpośrednich czy płatności do tytoniu oraz innych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. tzw. geotagowanych zdjęć wykonanych i przesyłanych przez stronę z wykorzystaniem aplikacji udostępnionej przez ARiMR.
Prezydent podpisał nowelizację Prawa łowieckiego
Przepisy znowelizowanej ustawy umożliwiają prezesowi Agencji udostępnianie danych przestrzennych pochodzących z Systemu Identyfikacji Działek Rolnych oraz zintegrowanego systemu kontroli dla celów naukowo-badawczych, środowiskowych oraz statystycznych.
W ustawie dodano przepis umożliwiający ogłoszenie listy odmian konopi włóknistych, które nie kwalifikują się do przyznania płatności bezpośrednich. Będą miały zastosowanie w przypadku przekroczenia dopuszczalnej zawartości THC (0,2 proc.) dla konopi włóknistych.
Ustawa była procedowana w tzw. szybkim terminie, gdyż już rozpoczęła się kampania zbierania wniosków o dopłaty bezpośrednie, której dotyczą te przepisy.
Wiceminister Anna Gembicka podczas prac nad projektem wyjaśniła, że późny termin przygotowania krajowej nowelizacji spowodowany jest tym, iż dopiero 29 marca zostało opublikowane unijne rozporządzenie w tej sprawie.
Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, a przepisy dotyczące udostępniania danych przez ARiMR zaczną obowiązywać 12 czerwca 2021 r.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś