Resort analizuje uwagi do ustawy o obrocie ziemią. Będą zmiany?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-04-2017,9:05 Aktualizacja: 03-04-2017,13:50
A A A

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego będzie zmieniona, ale termin nowelizacji nie jest, póki co, określony. Ministerstwo rolnictwa analizuje na razie nadchodzące z całego kraju uwagi i propozycje.

Wprowadzone przez władze obostrzenia w obrocie ziemią rolną są nader często przedmiotem wystąpień i dyskusji podczas spotkań różnych rolniczych organizacji i samorządowych organów. Padają liczne głosy o konieczności - przynajmniej nieznacznej - liberalizacji przepisów dotyczących obrotu ziemią.

ustawa o obrocie ziemią, sprzedaż ziemi, dzierżawa ziemi, grunty rolne, komisja europejska

Bruksela na razie nie ukarze Polski za ustawę o obrocie ziemią

Mimo że KE już od kilku miesięcy bada przyjętą przed rokiem ustawę w sprawie obrotu ziemią, która nakłada ograniczenia na sprzedaż gruntów rolnych w Polsce, wygląda na to, że w tym półroczu nie zdecyduje się na wszczęcie...

Najwięcej emocji budzi chyba fakt, że kościołom i związkom wyznaniowym przyznano większe swobody niż rolnikom. Postulowane jest też często skrócenie 10-letniego zakazu zbywania lub oddania w posiadanie innym podmiotom nieruchomości rolnych nabywanych w ramach aktualnej ustawy.

Do tego mazowiecki samorząd rolniczy zgłosił na przykład potrzebę zwiększenia obrotu bez ograniczeń gruntami rolnymi z powierzchni 0,3 do 2 ha oraz poszerzenia prawnego kręgu osób bliskich zbywcy o synową i zięcia.

Na szybkie zmiany w ustawie jednak nie ma co liczyć. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało multiportal agropolska.pl, że prowadzi stały monitoring skuteczności przyjętych rozwiązań. W resorcie gromadzone są wszystkie spływające propozycje i uwagi związane nowelizacją ustawy.

- Każda ze złożonych propozycji jest poddawana indywidualnej analizie jej zgodności z celami ustawy. W zależności od zasadności, zostaną podjęte decyzje o włączeniu uwag do przyszłego projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 roku do dalszych prac legislacyjnych. Ani termin, ani zakres przewidywanej nowelizacji nie jest jeszcze określony - wyjaśnia nam Renata Kania z Biura Prasowego MRiRW.
 

Poleć
Udostępnij