Przepis dotyczący odszkodowań za szkody łowieckie niekonstytucyjny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-05-2019,8:10 Aktualizacja: 09-05-2019,8:16
A A A

Przepis Prawa łowieckiego mówiący, że nie przysługuje odszkodowanie za szkody łowieckie rolnikom, którzy nie wyrazili zgody na budowę urządzeń lub wykonywanie zabiegów zapobiegających takim szkodom, jest niekonstytucyjny - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

TK ogłosił wyrok w sprawie zapisów Prawa łowieckiego zaskarżonych jeszcze w 2013 r. przez Krajową Radę Izb Rolniczych.

henryk kowalczyk, odstrzał dzików, walka z asf w polsce, polski związek łowiecki, koła łowieckie

Polski Związek Łowiecki pod większą kontrolą? Nowy statut podpisany

Henryk Kowalczyk, minister środowiska podpisał w środę nowy statut Polskiego Związku Łowieckiego. Prawdopodobnie w piątek powoła nowego Łowczego Krajowego, a tym samym nowego szefa PZŁ. Szef resortu wyjaśnił na konferencji towarzyszącej podpisaniu...

Początkowo (w 2014 r.) odmówił nadania biegu tej sprawie, zaś po zażaleniu wnioskodawcy w 2016 r. zdecydował, iż rozpozna dwa spośród zaskarżonych przepisów.

- Trybunał stanął przed dwoma zagadnieniami. Po tego rodzaju ograniczeniu wniosku wnioskodawcy, który nastąpił w zakresie znacznej części zarzutów i w postępowaniu sprawdzającym przed Trybunałem został dopuszczony tylko ten przepis, który jest dzisiaj uznany za niekonstytucyjny oraz sprawdzony przepis, który Trybunał uznał za w pełni konstytucyjny - powiedział w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Stanisław Rymar.

Za niekonstytucyjny TK uznał przepis, który uzależniał prawo dochodzenia odszkodowania z tytułu uszkodzonych upraw lub płodów rolnych od tego, czy posiadacz uszkodzonych upraw wyraził zgodę na budowę przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego urządzeń związanych z prowadzeniem gospodarki łowieckiej lub wykonywanie zabiegów zapobiegających szkodom.

Odstrzał sanitarny dzików, odstrzał dzików, walka z asf w polsce, polski związek łowiecki, koła łowieckie

Ardanowski: Polski Związek Łowiecki odmówił polowań na dziki

- Trzeba w Polsce zmniejszyć liczbę dzików, żeby skutecznie walczyć z ASF - przekonywał w poniedziałek w Świeciu (woj. kujawsko-pomorskie) minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że Polski Związek Łowiecki odmówił jednak...

Trybunał orzekł, że przepis ten jest niezgodny z konstytucją "w zakresie, w jakim przewiduje jako skutek odmowy zgody na budowę urządzeń lub wykonywanie zabiegów zapobiegających szkodom, zwolnienie (...) zarządcy obwodu łowieckiego od odpowiedzialności za szkody łowieckie niepozostające w związku przyczynowym z taką odmową zgody".

Jak dodał sędzia Rymar w sprawie głównym problemem z punktu widzenia praktycznego było kwestionowanie możliwości udziału właścicieli gruntów w trybie ustanawiania obwodów łowieckich.

W tym zakresie TK uznał przepisy za konstytucyjne i przypomniał, że kwestie te były rozstrzygane już latem 2014 r. Po tamtym wyroku nastąpiła nowelizacja Prawa łowieckiego, która uwzględniła wszystkie wątpliwości wówczas wymienione przez TK.

TK rozpoznał sprawę w składzie pięciorga sędziów. Przewodniczącym był sędzia Piotr Pszczółkowski. Orzeczenie zapadło jednogłośnie.
 

Poleć
Udostępnij