Preferencje dla małych gorzelni w projekcie ustawy ws. rozwoju rynku finansowego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
14-07-2023,10:00 Aktualizacja: 14-07-2023,10:03
A A A

Sejmowa komisja finansów publicznych przychyliła się w czwartek do poprawek PiS do projektu ustawy ws. rozwoju rynku finansowego. Poprawki m.in. obniżają o połowę stawkę akcyzy na alkohol etylowy wyprodukowany przez małe gorzelnie.

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku zmienia kilkadziesiąt ustaw sektorowych dotyczących rynku finansowego. M.in. rozszerza i wzmacnia kompetencje nadzorcze Komisji Nadzoru Finansowego oraz nadaje jej dodatkowe uprawnienia w zakresie nakładania kar pieniężnych na podmioty nadzorowane i podnosi maksymalne wymiary kar.

Na czwartkowym posiedzeniu komisja finansów rozpatrzyła poprawki zgłoszone przez klub PiS w trakcie drugiego czytania projektu. Wszystkie oceniła pozytywnie. Jedna z poprawek wnosi zmiany do ustawy o podatku akcyzowym - obniża o połowę stawkę akcyzy na alkohol etylowy wyprodukowany przez małe gorzelnie. Kolejna dotyczy organizacji pracy jednostek Krajowej Administracji Skarbowej.

gorzelnie rolnicze, Związek Gorzelni Polskich, Józef Inorowicz, produkcja destylatu, napoje spirytusowe

Tradycyjne gorzelnie umierają. Potrzebna pomoc państwa

Tradycyjnych gorzelni, które jeszcze parę lat temu w krajobrazie wiejskim wyróżniały się budynkiem z czerwonej cegły z wysokim kominem, zostało kilkanaście i w większości nie prowadzą już działalności - informuje Józef...

Projekt rozszerza obowiązek informowania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego przez bank o działaniach dotyczących planu naprawy. Zawiera regulacje dotyczące outsourcingu i podoutsourcingu bankowego, a także przepisy umożliwiające łączenia wszystkich funduszy inwestycyjnych zamkniętych.

Projekt zakłada, że w zakresie ochrony klientów instytucji finansowych zostanie m.in. ograniczona możliwość: oferowania obligacji korporacyjnych wśród klientów detalicznych poza rynkiem regulowanym, alternatywnym systemem obrotu oraz platformami finansowania społecznościowego przez wprowadzenie minimalnej wartości nominalnej takich obligacji (min. 40 tys. euro lub równowartość tej kwoty wyrażona w walucie polskiej), a także wprowadzony zostanie obowiązek sprzedaży obligacji klientom detalicznym wyłącznie za pośrednictwem firm inwestycyjnych.

Przewidziano też ograniczenie wprowadzania praw uczestnictwa alternatywnych spółek inwestycyjnych do obrotu wśród osób fizycznych będących inwestorami profesjonalnymi. Wprowadzony ma też być zakaz zaciągania przez takie spółki pożyczek od osób fizycznych, czy wykorzystania autorytetu i pozycji Komisji Nadzoru Finansowego w celu pozyskania klientów.

Projekt został skierowany do trzeciego czytania (głosowania).

Poleć
Udostępnij