Posłowie uszczelniają obrót suszem tytoniowym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Piotr Śmiłowicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-10-2017,8:30 Aktualizacja: 28-10-2017,8:53
A A A

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku akcyzowym i ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych, której celem jest uszczelnienie systemu podatkowego w obrocie suszem tytoniowym. Za głosowało 391 posłów, przeciw było 15, wstrzymało się 32 posłów.

Przedłożona przez rząd nowela ma ograniczyć szarą strefę w obrocie wyrobami tytoniowymi i jest elementem pakietu ustaw uszczelniających system podatkowy. "Krajowa produkcja suszu tytoniowego zostanie objęta monitorowaniem i nadzorem" - głosi uzasadnienie.

branża tytoniowa, uprawa tytoniu, tytoń, produkcja papierosów, papierosy, szara strefa

Posłowie uderzają w szarą strefę w obrocie suszem tytoniowym

Komisja Finansów Publicznych poparła w piątek zmiany wymierzone w szarą strefę w obrocie suszem tytoniowym. Opowiedziała się za nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym i ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych,...

Jak wynika z niego, w ostatnich latach w Polsce zwiększyła się szara strefa w obrocie wyrobami tytoniowymi. Przed 1 stycznia 2016 r. nieprawidłowości te polegały m.in. na tym, że susz tytoniowy obejmowano fikcyjnymi sprzedażami w ramach dostaw wewnątrzwspólnotowych lub dokonywano jego sprzedaży bez zapłaconej akcyzy podmiotom nieuprawnionym.

"Zmiany przepisów obowiązujące od 1 stycznia 2016 r. uszczelniły system obrotu suszem tytoniowym przez pośredniczące podmioty tytoniowe, jednak w dalszym ciągu dużym problemem jest produkcja wyrobów tytoniowych przez nielegalne wytwórnie, które nie odprowadzają należnych podatków do budżetu państwa. Ponieważ jednym ze źródeł surowca tytoniowego, wykorzystywanego do tej produkcji (wysuszonych liści tytoniu) może być tytoń pochodzący z produkcji krajowej, proponowane przepisy mają na celu zmniejszenie ilości surowca tytoniowego trafiającego do takich wytwórni" - czytamy w uzasadnieniu.

akcyza na wyroby tytoniowe, tytoń, susz tytoniowy, ministerstwo finansów

Rząd walczy z szarą strefą i uszczelnia handel suszem tytoniowym

Rząd ma rozpatrzyć we wtorek projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, którego celem jest uszczelnienie systemu podatkowego w handlu suszem tytoniowym. "Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym mają na celu uszczelnienie systemu...

Nowela wprowadza opodatkowanie akcyzą sprzedaży suszu tytoniowego przez producenta, dokonanej w związku z dostawą wewnątrzwspólnotową lub eksportem tego wyrobu przez ten podmiot.

Doprecyzowuje też przepisy dotyczące obowiązku prowadzenia ewidencji suszu tytoniowego przez podmioty prowadzące skład podatkowy, które magazynują susz tytoniowy nieopodatkowany akcyzą poza składem podatkowym.

Ustawa zakłada, że ewidencja suszu tytoniowego powinna umożliwiać ustalenie ilości i sposobu jego przetwarzania oraz adresu miejsc jego magazynowania przez podmiot prowadzący skład podatkowy.

Na tzw. pośredniczące podmioty tytoniowe nowela nakłada obowiązek przekazywania danych dotyczących skupionego suszu tytoniowego oraz wykazu producentów tego suszu, od których został on kupiony.

W ustawie o organizacji niektórych rynków rolnych nowela wprowadza rejestr producentów surowca tytoniowego, który ma być prowadzony przez dyrektorów oddziałów terenowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Janczyk: chcemy, by połowa produkowanego tytoniu była zakontraktowana w Polsce

Polska staje się poważnym eksporterem tytoniu, ale resort finansów chce, by polscy plantatorzy mieli większą możliwość sprzedaży tytoniu fabrykom w Polsce, tak by połowa produkcji była zakontraktowana w naszym kraju - poinformował PAP...

Zgodnie z ustawą przeprowadzane będą kontrole związane z monitorowaniem upraw. W przypadku prowadzenia uprawy tytoniu bez uzyskania wpisu do rejestru producentów surowca tytoniowego oraz na powierzchni przekraczającej tę podaną w zgłoszeniu uprawy będą niszczone - na koszt prowadzącego.

Nowela nakłada także na producentów surowca tytoniowego obowiązek przekazywania raz w roku informacji dotyczących powierzchni uprawy, produkcji i zbycia surowca tytoniowego oraz zawartych umów zbycia tego surowca. Uregulowano też kary za nieprzestrzeganie przepisów i określono procedury niszczenia surowca tytoniowego w przypadku podjęcia decyzji o wykonaniu takiej czynności przez jego producenta.

Większość przepisów ma wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Teraz ustawa trafi do Senatu.
 

Poleć
Udostępnij