Państwowa ziemia na tworzenie terenów zieleni? Resort jest przeciw
Senat poparł senacki projekt ustawy, który pozwoli na bezpłatne przekazywanie samorządom gruntów będących własnością Skarbu Państwa pod tereny zieleni. Resort rolnictwa wydał negatywną opinię o proponowanych zmianach.
Chodzi o projekt zmiany ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, przygotowany z inicjatywy senatorów klubu Koalicja Obywatelska.
Gminy mają dostawać państwowe grunty pod tereny zieleni
Senat zdecydował o wniesieniu tego projektu do Sejmu. Za podjęciem uchwały w tej sprawie opowiedziało się 51 senatorów, 1 był przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu.
Projekt jest bardzo krótki i polega na dodaniu do obowiązującej ustawy jednego przepisu, który przewiduje, że państwowe grunty mogą być nieodpłatne przekazane "na cele związane z założeniem terenów zieleni w rozumieniu (...) ustawy o ochronie przyrody, pod warunkiem, że jest to zgodne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku miejscowego planu - studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy".
Projekt poszerza możliwości nieodpłatnego przekazania na rzecz jednostki samorządu terytorialnego nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, zwanego dalej "Zasobem". Utrzymano przy tym wymóg zgody właściwego ministra, co pozwoli zachować gwarancje zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa.
Senacki projekt negatywnie zaopiniował resort rolnictwa. Wiceminister Ryszard Bartosik wyjaśnił, że obecny katalog celów, na jakie mogą być przekazywanie bezpłatnie państwowe grunty jest wystarczający.
KOWR chce od gminy 100 milionów za ziemie pod cmentarz
- Grunty przeznaczane na cele związane z zakładaniem zieleni, to zwykle grunty o większej powierzchni, dobrze zlokalizowane, a więc grunty o dużym potencjale inwestycyjnym stanowiące atrakcyjne składniki zasobu, których nieodpłatne wyzbycie mogłoby w sposób znaczący wpływać negatywnie na realizację zadań ustawowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - argumentował polityk.
Opinia ministerstwa zaskoczyła senatorów. Zwracali uwagę, że coraz więcej uwagi przywiązuje się właśnie do powstawania terenów zieleni. Senator projektodawca Bogdan Zdrojewski (klub KO) podkreślił, że projektowana zmiana ustawy ma jedynie dawać możliwość przekazania ziemi, ale nie obliguje np. KOWR do jej przekazania.
Senacki projekt trafi teraz do prac w Sejmie.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś