Limit zwrotu akcyzy zawartej w paliwie wzrośnie do 100 litrów na hektar
Sejmowa komisja finansów poparła w czwartek rządowy projekt ustawy podnoszący kwotę zwrotu akcyzy zawartej w cenie paliwa wykorzystywanego przez rolników. Limit zwrotu ma wzrosnąć z 86 litrów paliwa do 100 litrów na hektar, zwrot otrzymają też hodowcy bydła.
Komisja przyjęła projekt z poprawkami, uwzględniając głównie uwagi biura legislacyjnego i wprowadzając je do projektu.
Od 2019 roku rolnicy dostaną wyższy zwrot akcyzy od paliwa rolniczego
Zwrócił także uwagę na poprawę efektywności produkcji rolnej będącą konsekwencją zmian.
Krystyna Skowrońska (PO) powiedziała, że w związku ze wzrostem cen paliw i innych opłat oraz rosnącymi wskutek tego obciążeniami podatkowo-akcyzowymi, znacznej obniżki kosztów produkcji rolnej nie będzie. Z opinią tą polemizował Jerzy Gosiewski (PiS), który mówił, że projekt to bardzo dobry krok do przodu, który pomoże rolnikom polskim.
Projekt nowelizacji ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej przygotował resort rolnictwa.
Kradli paliwo z ciągników. Złodziejskie trio zatrzymane
Projekt zakłada podniesienie limitu zużywanego oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych.
Teraz zwrot przysługuje do 86 litrów paliwa, a ma być 100 litrów na hektar. Przy obecnej stawce w wysokości 1 zł za litr, która jest określana oddzielnie przez Radę Ministrów, oznacza podniesienie zwrotu kosztów paliwa z 86 do 100 zł.
Ponadto zaproponowano zwiększenie oraz wprowadzenie limitu zużycia oleju napędowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydła (DJP). Dotyczy to przypadków prowadzenia przez producenta rolnego chowu i hodowli bydła, do którego przysługuje zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zakupionego do tej produkcji. W tym przypadku przyjęto zużycie oleju napędowego w wysokości 30 litrów na 1 DJP bydła.
Projekt wprowadza też zmianę terminu określenia przez Radę Ministrów, (w rozporządzeniu) stawki zwrotu podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego na rok następny, tj. do 31 grudnia, zamiast do 30 listopada. Znowelizowana ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś