Dwie ustawy do podpisu prezydenta, jedna wraca do Sejmu
Senat poparł ustawy o nawozach i nawożeniu oraz o scalaniu gruntów. Oba dokumenty trafią teraz do podpisu prezydenta. Z kolei ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt z poprawkami wraca do Sejmu.
Za pierwszym aktem prawnym głosowało 95 senatorów, wszyscy byli za. Według nowych przepisów nadzór nad wprowadzaniem do obrotu nawozów i środków wspomagających uprawę roślin oznaczonych znakiem "NAWÓZ WE" sprawuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Prezydent postawił kropkę nad "i" w sprawie lepszego nadzoru nad żywnością
Jest upoważniona m.in do wstępu na grunty, dokonywania inwentaryzacji nawozów i środków wspomagających uprawę roślin oraz do przeprowadzania kontroli w zakresie spełniania przez nie wymagań jakościowych.
Znowelizowana ustawa nie zawiera zmian w zakresie wprowadzania do obrotu produktów regulowanych prawem krajowym, lecz dostosowuje i określa na nowo właściwość organów w odniesieniu do nadzoru nad produktami nawozowymi objętymi ustawodawstwem UE, umożliwiając równoległe wprowadzenie do obrotu produktów nawozowych, które nie będą podlegały prawu wspólnotowemu.
Unijne rozporządzenie wdrożone do polskiej ustawy rozszerza katalog produktów nawozowych, który obejmuje teraz nie tylko nawozy mineralne, ale także wszystkie inne produkty nawozowe, takie jak: podłoża do upraw, biostymulatory, polepszacze gleby oraz inhibitory.
Senat poparł także ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z potwierdzaniem aktualności nowego oznaczenia oraz nowego stanu prawnego gruntów wydzielonych w wyniku scalenia gruntów, nie wnosząc do niej poprawek. Głosowało 94 senatorów, wszyscy byli za.
Dokument ma na celu uregulowanie stanu prawnego niektórych nieruchomości objętych postępowaniem scaleniowym wszczętym na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów na wniosek właścicieli gospodarstw rolnych lub właścicieli gruntów w danej wsi, w stosunku do których postępowanie scaleniowe nie zostało zakończone, mimo że faktyczny proces scalenia gruntów został przeprowadzony.
Senat zaproponował natomiast poprawki do ustawy, która zakłada m.in. przejęcie przez ARiMR rejestru koniowatych oraz rejestrowanie zwierząt jeleniowatych i wielbłądowatych. Ustawa z poprawkami dotyczącymi m.in. wydłużenia czasu rejestracji koni wróci teraz do Sejmu. Za podjęciem uchwały wraz z poprawkami głosowało 94 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś