Będą zmiany w przyznawaniu pomocy na zalesianie
Usunięcie barier uniemożliwiających dotowane zalesianie gruntów na obszarach Natura 2000 oraz premiowanie zalesiania gruntów o niższych klasach gleb - to najważniejsze założenia nowelizacji rozporządzenia ministra rolnictwa.
Chodzi o rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy w ramach działania "Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Projekt nowelizacji właśnie trafił do konsultacji społecznych.
Zalesianie - powrót do starych kryteriów?
Ministerstwo uzasadnia, że "zmiany są wynikiem bieżących doświadczeń związanych z realizacją procesu wsparcia w tym akurat zakresie". W sprawie zalesień na obszarach objętych unijnym programem Natura 2000 występował na przykład rzecznik praw obywatelskich (RPO). Wytykał, że uzyskanie pomocy możliwe jest teraz tylko, jeżeli nie jest sprzeczne z planami ochrony albo zadań ochronnych tych obszarów.
Plany dla obszarów Natury 2000 tymczasem nie powstawały, w praktyce uniemożliwiając rolnikom korzystanie z programu zalesieniowego. Gospodarze skarżyli się zatem w tej sprawie do RPO.
W projekcie zmian rozporządzenia problem ten jest jednak rozwiązany. Do odpowiedniego przepisu dopisano bowiem, że w przypadku braku planów ochrony albo zadań ochronnych, wystarczy że planowane zalesienie działek na obszarach Natura 2000 nie jest sprzeczne z celami ochrony tych obszarów. Stwierdzać ma to regionalny dyrektor ochrony środowiska.
Lasy Państwowe mogą tworzyć miejsca pracy
Inna bardzo istotna zmiana ma umożliwiać ubieganie się o wsparcie większej liczbie rolników. Do kryteriów oceny wniosków w tym celu zostanie wprowadzony nowy punkt, polegający na premiowaniu do zalesienia gruntów na glebach V, VI lub VIz klasy bonitacyjnej.
Doprecyzowane będzie ponadto kryterium dotyczące przylegania gruntów przeznaczonych do zalesienia do śródlądowych wód powierzchniowych lub lasu bądź obszaru zalesionego. Za "przylegające" będą uznawane także grunty położone w pasie do 5 m od wód albo od lasu. Umożliwi to objęcie wsparciem działek, które od takich obiektów oddziela np. droga.
W projekcie nowelizacji rozporządzenia zalesieniowego doprecyzowano także przepisy m.in. w sprawie braku obowiązku informacyjnego (tablic) w przypadku wnioskowania o premie pielęgnacyjne i zalesieniowe.