Będą zmiany w przepisach o środkach ochrony roślin
Trwają prace nad zmianami prawnymi w kwestii rejestracji środków ochrony roślin - mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa wiceminister Zbigniew Babalski. Mają one zacząć obowiązywać pod koniec roku.
Póki co w Polsce, choć w ograniczonym zakresie, kompetencje związane z rejestracją określa ustawa z marca 2013 r. o środkach ochrony roślin i akty wykonawcze do niej.
Od jej wejścia w życie minęło 5 lat i zdaniem resortu rolnictwa widać już potrzebę wprowadzenia zmian.
Stop przekraczaniu norm pozostałości środków ochrony roślin w żywności
Jak zaznaczył, nowelizacja ustawy znajduje się obecnie w fazie uzgodnień w ministerstwie, a jej materia jest trudna. Oczywiście projekt będzie poddawany szerokim konsultacjom społecznym.
Najważniejsze zagadnienia, które zostaną ujęte w ustawie, to:
- zniesienie obciążeń administracyjnych, związanych z koniecznością uzyskania pozwoleń ministra rolnictwa na prowadzenie badań skuteczności działania niezarejestrowanych środków;
- doprecyzowanie trybu opiniowania wniosku o wydanie pozwolenia na stosowanie środka ochrony roślin w sytuacjach nadzwyczajnych;
- doprecyzowanie kryteriów wykluczających konflikt interesów w odniesieniu do ekspertów wykonujących ocenę dokumentacji substancji czynnych i środków ochrony roślin;
- wprowadzenie możliwości częściowego ograniczenia upoważnienia jednostce dokonującej oceny dokumentacji substancji czynnych i środków ochrony roślin;
- przywrócenie zasady wskazywania przez ministra rolnictwa jednostek wykonujących ocenę ekspercką substancji czynnych i środków ochrony roślin.
Rolnictwo bez środków ochrony roślin? To niemożliwe
- Jesteśmy i cały czas będziemy otwarci na rozmowy i dyskusję. Ustawa jest trudna. Oczekujemy dyskusji, jeśli chodzi o szczegółowe rozwiązania - wskazywał Zbigniew Babalski.
Nie ukrywał też, że w ministerstwie myśli się o bardziej drastycznym karaniu tych, którzy naruszają przepisy w zakresie pestycydów. Bo dotychczasowe kary nie są skuteczne.
- Każdy kto stosuje środki ochrony roślin powinien być w pełni świadomy tego, co czyni, chroniąc własną produkcję. Musi brać pod uwagę, że jednocześnie może zaszkodzić swojemu sąsiadowi - stwierdził polityk.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś