Zmiany w PROW. "Modernizacja" oddzielnie dla Mazowsza i reszty kraju

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-11-2019,8:10 Aktualizacja: 05-11-2019,8:16
A A A

Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie wysokości limitów środków dostępnych w poszczególnych województwach lub latach w ramach określonych działań lub poddziałań PROW 2014-2020.

W ramach działania "Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich" w projekcie uwzględniono zwiększenie limitu o 95 mln 445 tys. euro, podzielone na operacje typu "Gospodarka wodno-ściekowa" i "Budowa lub modernizacja dróg lokalnych".

wnioski o wsparcie na działalność pozarolniczą, biznes na wsi, arimr, paweł mucha

Tysiące gospodarzy chce uruchomić biznes na wsi, ale poza rolnictwem

29 października został zakończony nabór wniosków o wsparcie na działalność pozarolniczą. Do wtorku do ARiMR wpłynęło blisko 3100 wniosków na premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. - Trzeba jednak podkreślić, że...

"Jednocześnie, biorąc pod uwagę zainteresowanie wnioskodawców po przeprowadzonych naborach na poszczególne typy operacji w ramach działania "Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich", jak również mając na względzie najpełniejsze wykorzystanie limitów w poszczególnych województwach, na podstawie najbardziej aktualnych informacji przekazanych przez samorządy województw zaproponowano przesunięcia limitów na typy operacji, które cieszą się największym zainteresowaniem wnioskodawców, bez zmiany wysokości limitów razem na dane województwo" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Jeśli chodzi o "Modernizację gospodarstw rolnych", mając na względzie zbliżający się koniec okresu programowania i skracający się czas na realizację przedsięwzięć oraz ze względu na zaobserwowaną tendencję malejącą w zapotrzebowaniu na pomoc w obszarach rozwoju produkcji prosiąt, mleka krowiego i bydła mięsnego zaproponowano połączony limit na te operacje oraz połączenie go z limitem na operacje związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu.

Grupy producentów rolnych, wsparcie dla rolnictwa, arimr,  prow2014-2020

Czeka wsparcie na tworzenie grup i organizacji producentów

Tylko do 13 grudnia oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą przyjmowały wnioski o przyznanie pomocy na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów". Pomoc jest finansowana z...

Limity określono ponadto w podziale na województwo mazowieckie i pozostałe razem. Analogiczne rozwiązanie, dotyczące określenia limitów w podziale na Mazowsze i pozostałe województwa razem, zaproponowano również dla operacji typu "Restrukturyzacja małych gospodarstw" oraz "Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej" i poddziałania "Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników".

W związku z dotychczasowym dużym zainteresowaniem wnioskodawców instrumentami wsparcia: "Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000" oraz "Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych", zaproponowano zwiększenie alokacji na te typy operacji o odpowiednio 10 mln euro i 50 mln euro.

Natomiast ze względu na niewystarczające zainteresowanie ze strony wnioskodawców, zaproponowano zmniejszenie alokacji na operacje typu "Restrukturyzacja małych gospodarstw" o kwotę 60 mln euro, "Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej" o 50 mln euro oraz "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof oraz wprowadzanie odpowiednich środków zapobiegawczych" o 130 mln euro.

"Zaproponowano, aby w przypadku spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zastosowanie miały limity nowe, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, z zastrzeżeniem że do postępowań w sprawach dotyczących przyznawania pomocy na operacje typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" w celu zwiększenia rentowności i konkurencyjności gospodarstw w obszarze rozwoju produkcji prosiąt albo produkcji mleka krowiego albo produkcji bydła mięsnego, wszczętych w terminach składania wniosków o przyznanie tej pomocy, których bieg rozpoczął się w 2018 r. albo w 2019 r. i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosować należy limity dotychczasowe" - podkreślono w uzasadnieniu.
 

Poleć
Udostępnij