Wniosków o dopłaty dwa razy więcej, oświadczeń dwa razy mniej
Od 15 marca napłynęło do ARiMR drogą elektroniczną 78 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie, czyli dwa razy więcej niż przed rokiem.
W tym roku rolnicy po raz drugi w historii obowiązującego w Polsce systemu dopłat bezpośrednich składają wnioski wyłącznie przez internet, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Wprowadzono do niej szereg udogodnień, by była bardziej "przyjazna" dla rolników.
Po dopłaty bezpośrednie znów z eWnioskiemPlus
Po doświadczeniach kampanii 2018 i sugestiach rolników w eWnioskuPlus wprowadzono korekty, które mają dodatkowo ułatwić korzystanie z aplikacji oraz dostosować obsługę wniosku do obowiązujących przepisów.
Wśród udogodnień jest m.in.: rozszerzenie informacji prezentowanych w tabeli z działkami referencyjnymi. Dodano ponadto tabelę z podsumowaniem powierzchni zgłoszonych do danej płatności w zakładce "podsumowanie".
Rozszerzono wydruk wniosku i przeglądu danych o informacje o składnikach międzyplonu w ramach EFA oraz funkcjonalność w zakresie zastępowania i wycofywania zwierząt w ramach płatności do bydła i płatności do krów. Podczas wypełniania wniosków pojawiają się komunikaty sygnalizujące błędy.
Wcześniej (do 14 marca) ARiMR przyjmowała papierowe oświadczenia. Mógł je dostarczyć jedynie rolnik, który posiada gospodarstwo o powierzchni gruntów ornych mniejszej niż 10 ha. Takich dokumentów napłynęło ponad 208 tys. (ponad 430 tys. przed rokiem).
Oświadczeń o przyznanie dopłat o połowę mniej niż przed rokiem
Zdaniem Pawła Muchy, rzecznika agencji to efekt zmian obszarów ONW (o niekorzystnych warunkach gospodarowania), a oświadczenie można było złożyć tylko wtedy, gdy nie zaszły żadne zmiany w stosunku do danych zawartych we wniosku z 2018 r.
Oświadczenia, tak jak w ubiegłym roku, zostaną przeniesione do aplikacji eWniosekPlus przez pracowników ARiMR. Oznacza to, że rolnicy, którzy dostarczyli je w ubiegłym roku, mają już konto w aplikacji. Aby rozpocząć prace nad wypełnianiem wniosku, muszą więc tylko zalogować się do systemu informatycznego ARiMR.
Natomiast rolnicy, którzy w tym roku będą korzystać z e-wniosku po raz pierwszy, by uzyskać do niego dostęp, powinni najpierw utworzyć konto. W tym celu trzeba wejść na stronę www.arimr.gov.pl w zakładkę eWniosekPlus.
O dopłaty bezpośrednie w 2018 r. wnioskowało ok. 1 mln 330 tys. rolników, w tym 900 tys. osób złożyło wnioski przez internet. Na ten cel przeznaczono ok. 14 mld zł. ARiMR będzie przyjmował e-wnioski o przyznanie płatności na rok 2019 wraz z wymaganymi załącznikami do 15 maja.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś