Wnioski o dopłaty w rolnictwie tylko w formie elektronicznej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-01-2018,8:10 Aktualizacja: 11-01-2018,8:27
A A A

Sejm poparł ustawę, która zakłada, że wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i płatności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) będą dostarczane do ARiMR w formie elektronicznej.

Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw, przygotowaną przez resort rolnictwa. Głosowało 436 posłów - za 243, przeciw 125, a 68 wstrzymało się od głosu.

ARiMR, dopłaty bezpośrednie, wniosek o dopłaty, internet, e-WniosekPlus

ARiMR przygotowuje e-WniosekPlus. Co to oznacza dla rolników?

W lutym przyszłego roku ma zostać zaprezentowana pierwsza wersja nowej aplikacji do ubiegania się przez internet o płatności z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak wiadomo, 2018 rok będzie przełomowy jeśli chodzi o tę tematykę, bo...

Projekt jest procedowany w trybie przyspieszonym ze względu na terminy. Od 15 marca rozpoczyna się, zgodnie z unijnymi przepisami, przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie.

Nowe przepisy wprowadzają zasadę składania wszystkich wniosków zarówno o dopłaty bezpośrednie, jak i w ramach unijnych programów wsparcia (PROW) tylko w formie elektronicznej. Taki wymóg od 2018 r. wprowadziła Komisja Europejska.

Ustawa wprowadza ponadto możliwość składania zamiast wniosku o dopłaty bezpośrednie oświadczenia, w którym rolnik ma potwierdzić, że w ostatnim roku nie ma zmian w jego gospodarstwie.

Dokument taki (od 15 lutego do 14 marca) będą mogli składać gospodarze, których gospodarstwo nie przekracza 10 ha. W ocenie resortu rolnictwa może go złożyć 300-500 tys. osób.

Nowym rozwiązaniem jest też podniesienie progu, od którego trzeba stosować ustawę o zamówieniach publicznych z 20 tys. zł do 30 tys. euro. Oznacza to, że rolnik realizując inwestycję, której koszt nie przekracza 127 tys. zł nie będzie musiał ogłaszać przetargu i zbierać ofert.

O wnioski bezpośrednie ubiegało się w 2017 r. się ok. 1 mln 350 tys. rolników, ale zaledwie 11 tys. beneficjentów przez internet.

Znowelizowane przepisy mają wejść życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać 15 lutego. Teraz znowelizowana ustawa zostanie przekazana do dalszych prac w Senacie.
 

Poleć
Udostępnij