Ważne zmiany w ustawie o płatnościach bezpośrednich
Jeśli we wnioskach o przyznanie płatności bezpośrednich lub płatności do tytoniu wystąpią braki, kierownik biura powiatowego ARiMR niezwłocznie poinformuje rolnika o stwierdzonych brakach oraz o skutkach ich nieusunięcia w terminie, tj. do 9 czerwca.
Taki zapis znalazł się w projekcie nowej ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.
Przewiduje on także, że w przypadku nieusunięcia braków w terminie, wnioski będą rozpatrywane w zakresie, w jakim zostały wypełnione prawidłowo oraz na podstawie prawidłowych załączników.
To ma być recepta na różne interpretowanie przepisów dotyczących usuwania uchybień we wnioskach przez kierowników biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
I odpowiedź na głosy rolników, którzy narzekają, że stwierdzenie braków we wnioskach i wezwanie do ich uzupełnienia po 9 czerwca oznacza odmowę przyznania płatności.
A tym samym - zdaniem farmerów - ponoszą oni ciężar odpowiedzialności za sprawność weryfikacji złożonych wniosków przez ARiMR. Ta sprawa była m.in. przedmiotem wystąpienia Krajowej Rady Izb Rolniczych do ministerstwa rolnictwa.
W wyjaśnieniach resortu podpisanych przez wiceministra Tadeusza Nalewajka znalazła się wzmianka o wspomnianych powyżej zmianach w ustawie o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.
Tłumaczy on także, że zgodnie z unijnym prawem wnioski o płatności składa się w terminie ustalonym przez dane państwo członkowskie, ale nie później niż do 15 maja.
Spóźnienie oznacza obniżenie płatności o 1 proc. za każdy dzień roboczy. A po upływie 25 dni złożony wniosek uważa się za niedopuszczalny. W Polsce przedział czasowy na składanie wniosków to 15 marca - 15 maja, termin graniczny przypada więc na 9 czerwca.