Unijne środki będą łatwiej dostępne
Większa dostępność środków z funduszy europejskich, ułatwienia i uproszczenia procedur w ubieganiu się o te pieniądze - takie mają być efekty tzw. ustawy wdrożeniowej, której projekt przyjął rząd. Dokument przedłożył Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.
- Te przepisy zmierzają m.in. do ograniczenia liczby dokumentów, które będą składane w postępowaniach aplikacyjnych w ramach różnych funduszy. Przyspieszone są też procedury, wprowadzone są dodatkowe przepisy, które umożliwią poprawę wniosku, zamiast jego natychmiastowe odrzucenie - wskazał Rafał Bochenek, rzecznik rządu.
Wielu chętnych na unijne wsparcie. Będzie można dłużej składać wnioski?
Podkreślił, że projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (czyli tzw. ustawy wdrożeniowej) wpisuje się w szerszą koncepcję rozwijania przez rząd polskiej gospodarki.
Zaproponowane rozwiązania są wynikiem postulatów zgłaszanych przez instytucje i podmioty zaangażowane w wydatkowanie środków europejskich oraz efektem doświadczeń związanych z wdrażaniem programów operacyjnych polityki spójności w perspektywie finansowej 2014-2020.
Projekt ustawy jest elementem „Konstytucji Biznesu”, czyli pakietu ustaw, które zakładają gruntowną reformę prawa gospodarczego. Dwa pakiety: „Konstytucja Biznesu” i „100 zmian dla firm” mają sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości i innowacyjności.
"Projektowana ustawa przyczyni się do zmniejszenia obciążeń biurokratycznych potencjalnych beneficjentów i usprawni realizację projektów, co powinno przełożyć się na większe ich zainteresowanie wnioskowaniem o pieniądze unijne i wyższą jakość zgłaszanych projektów" - podkreślono w komunikacie CIR.
Polska liczy, że budżet UE nie będzie mniejszy. I rolnictwo nie straci
Rzecznik Funduszy Europejskich, konkursy podzielone na etapy, możliwość poprawy wniosku o dofinansowanie - to niektóre rozwiązania, które mają uprościć procesy związane z wykorzystaniem funduszy unijnych.
"Przedsiębiorcy, obok samorządów, to główni beneficjenci funduszy UE. Z zaproponowanych działań skorzystają jednak wszyscy, którzy chcą aplikować o unijne środki. Chcemy uprościć proces związany z przyznawaniem dotacji i dalszą realizacją projektów. Wzrośnie efektywność inwestowania unijnych pieniędzy, a to będzie mieć przełożenie na wskaźniki gospodarcze" - podkreślił cytowany w komunikacie Ministerstwa Rozwoju wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
Projekt ustawy trafi do prac sejmowych. Resort liczy, że nowe zasady zaczną obowiązywać w trzecim kwartale 2017 r.