Te gospodarstwa otrzymają największe wsparcie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-12-2022,10:00 Aktualizacja: 17-12-2022,19:47
A A A

Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 zacznie obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku, a rolnicy będą mogli składać wnioski od 15 marca - poinformował w piątek w Sejmie Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

Wicepremier powiedział, że plan przede wszystkim ma wspierać gospodarstwa komplementarne, czyli te, które uprawiają zboża i równocześnie mają hodowle oraz gospodarstwa rodzinne do 50 ha.

gleba, uprawa, dopłaty

Na jakie dopłaty można liczyć? Zobacz wyliczenia

Od aktywności i pomysłowości rolnika będzie zależał poziom przyszłych dopłat, które finalnie otrzyma – to zasadniczy wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej (WIR) z przeprowadzonych przez jej specjalistów wyliczeń. W ocenie...

- Połączenie hodowli z uprawą roślin to jest to, co będziemy wspierać. Jest to bowiem zarówno wsparcie przy produkcji roślinnej, przy utrzymaniu gleby właśnie, związane ze ściółkowaniem, z obornikiem, ale też i dobrostan zwierząt wspierany z drugiej strony. Jak zresztą w Unii Europejskiej jest to zalecane, wspieramy gospodarstwa do 50 ha, bo tam dopłata redystrybucyjna jest takim wyraźnym akcentem wspierania gospodarstw rodzinnych - powiedział polityk.

Kowalczyk przypomniał, że istnieje możliwość wprowadzenia zmian do KPS WPR 2023-2027. - Jesteśmy w fazie przygotowywania legislacji krajowej, czyli jest projektowana ustawa, będą rozporządzenia. Każde ewentualne niedociągnięcia, każde uwagi które rolnicy jeszcze mogą zgłaszać możemy modyfikować. Mamy prawo osiem razy zmieniać plan strategiczny. Komitet monitorujący, zarekomendował już dwie drobne zmiany, ale myślę że istotne, choćby takie, jak niezaliczanie rzepaku do palety zbóż, (...) czy uściślenie zapisów dotyczących dobrostanu zwierząt - dodał szef resortu.

We wrześniu Komisja Europejska zatwierdziła przygotowany przez Polskę Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. To ponad 25 mld euro, w tym 17 mld euro na płatności bezpośrednie. Dokument jest podstawą ubiegania się przez Polskę o środki finansowe z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Krajowy Plan Strategiczny dla WPR jest dokumentem, który przygotowuje i konsultuje z Komisją każde państwo członkowskie. Polski projekt planu został przygotowany przez ministerstwo rolnictwa, zatwierdzony przez Radę Ministrów i wysłany w grudniu ubiegłego roku do Brukseli w celu konsultacji.
 

Poleć
Udostępnij