Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie obniżenia CIT dla małych firm
Rząd przyjął projekt ustawy o obniżeniu podatku CIT dla małych przedsiębiorców z 19 proc. do 15 proc. - poinformowała po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów premier Beata Szydło. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.
- To jest rozwiązanie, które ma dać możliwość małym przedsiębiorcom rozwijania się, budowania kapitału, pozycji i wreszcie wypełnienie zasady, którą przyjęliśmy w naszym programie gospodarczym, mówiącej o tym, że małe firmy mają stawać się średnimi, średnie dużymi, a te duże mają mieć szansę konkurowania z największymi na rynkach światowych - zaznaczyła szefowa rządu.
Podatek od sprzedaży detalicznej zaakceptowany
Projekt ustawy zostanie w najbliższym czasie skierowany pod obrady Sejmu. - I mam nadzieję, że Sejm szybko ten projekt przyjmie tak, ażeby mógł zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017. - dodała.
Wiesław Janczyk, wiceminister finansów podkreślił, że małe firmy są obciążone w dużo większym stopniu kosztami zwykłego funkcjonowania niż większe podmioty. - Nie mogą korzystać z efektu skali, jak robią to duże firmy, korporacje - powiedział.
Polityk poinformował też o oszacowanych kosztach budżetowych obniżenia podatku CIT dla małych firm. - Wyliczone skutki finansowe po stronie budżetu państwa oszacowaliśmy na kwotę 270 mln - podał.
Zgodnie z rządowym projektem jeszcze sprzed wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów, obniżka CIT miała dotyczyć takich firm, których obroty roczne nie przekraczają wartości 1,2 mln euro. Ponadto w dokumencie zaproponowano zmiany uszczelniające system podatkowy.