RPP nie zmieniła stóp procentowych
Rada Polityki Pieniężnej podczas ostatniego posiedzenia postanowiła nie zmieniać poziomu stóp procentowych - poinformował bank centralny w komunikacie.
Stopa referencyjna nadal będzie zatem wynosić w skali rocznej 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., a redyskonta weksli 1,75 proc.
Decyzja RPP jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów. Z ankiety przeprowadzonej przez PAP przed posiedzeniem rady wynikało, że wszyscy z 22 ankietowanych ekonomistów są zdania, iż gremium to w tym roku nie zmieni już poziomu stóp procentowych.
Ostatnia obniżka kosztu pieniądza miała miejsce w marcu. Wówczas RPP obcięła stopy procentowe NBP o 50 pkt. bazowych oraz poinformowała, że decyzja ta oznacza "zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej".
- Marcowa deklaracja RPP dotycząca zakończenia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej pozostaje w mocy. Spodziewam się braku zmian poziomu stóp do końca 2016 r. Rada wskazuje, że mocniejszy złoty nie jest jej zmartwieniem - oceniła główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.
- Prognozy ekspertów banku centralnego przewidują też, że do końca roku deflacja zniknie. To oczekiwanie podtrzymujemy od kilku miesięcy - powiedział z kolei Marek Belka, prezes NBP.
Dodał, że jest optymistą jeśli chodzi o kondycję polskiej gospodarki. - Widzimy, że gospodarka nabiera tempa (...) od kilkunastu miesięcy. Co mnie bardzo cieszy, to fakt, że gospodarka przyspiesza w tempie umiarkowanym. Najważniejsze jest to, że gospodarka "jedzie" na trzech silnikach: na porządnym wzroście popytu konsumpcyjnego, ożywiającym się wzroście popytu inwestycyjnego oraz eksporcie, który zachowuje się bardzo dobrze - zakończył szef NBP.